Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

Klasy podatkowe
Poczatkujacy
Miasto Polandia
Wpisy: 2
Poziom: 1
HP : 0 / 0
MP : 0 / 13
EXP : 2
Witam wszystkich,
na imie mam Marcin i najprawdopodobnie od czerwca wyladuje w Lubece. Mam pytanie odnosnie klasy podatkowej, bo otrzymuje sprzeczne informacje.
Docelowo chce, aby zona razem ze mna mieszkala w DE, ale ze wzgledu, ze moja umowa zaczyna sie w czerwcu i zona jest na macierzynskim (synek ma 3 dni) nie wiem jaka klase bede musial zglosic. Najchetniej zglosilbym III, wiadomo, jednak pojawiaja sie pewne watpliwosci.
Wiem, ze musimy sie razem zameldowac, jednak zona konczy macierzynski we wrzesniu i nastepnie ma zalegy i biezacy urlop do wykorzystania, wiec umowe rozwiaze dopiero z koncem listopada. Czy urlop wychowawczy w PL kloci sie z uzyskanie klasy III podatkowej?
Czy w ogole jest mozliwosc uzyskanie przeze mnie klasy III od czerwca bioroac pod uwage fakty powyzej?
Im wiecej czytam o systemie podatkowym w DE to jestem coraz bardziej przekonany o korzystaniu z uslugi doradcy podatkowego.

Za wszylkie wskazowki serdecznie dziekuje.

Pozdrawiam
M

Wysłano: 2012/3/26 20:51
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Klasy podatkowe
Prawdziwy Gadula
Miasto Monachium / Koszalin
Wpisy: 1024
Poziom: 28
HP : 0 / 681
MP : 341 / 29510
EXP : 27
Hej,

Doradca podatkowy - rozne sa szkoly, ja mam, niektorzy robia sami. Rocket science to to nie jest...

Jak masz zone to grupe III (albo IV albo V) moszesz miec, niezaleznie gdzie twoja zona jest, czy pracuje itd. Jedyne zdaje sie wymaganie bedzie ze musicie sie rozliczac razem lub w jakichs sposob zona musi byc znana niemieckiemu urzedowi podatkowemu (no bo chca wiedziec czy ich nie chcesz oszukac). Bo jak ty masz grupe III to zona z automata musi zostac opodatkowana grupa V (jak nic nie zarabia to tez zaden problem, ale jak pracuje to grupa V mocno uderza po zarobkach -> dlatego zasadniczo oplaca sie jak ty zarabiasz wiecej niz zona).

Jesli zona sie zamelduje od razu razem z toba w DE, i bedzie sie w DE rozliczac z podatku (dochody z macierzynskiego i urlopu) to mozesz III dla siebie i V dla zony zameldowac od czerwca.

Wysłano: 2012/3/27 13:12
Prawo to nie jest coś co ktoś ci może dać, tylko coś, czego nikt nie może ci odebrać.

Poczatkujacy
Miasto Polandia
Wpisy: 2
Poziom: 1
HP : 0 / 0
MP : 0 / 13
EXP : 2
Dzieki za odpowiedz. Chociaz moja zona pracuje w PL to roznice w wynagrodzeniu dzieli przepasc. Pomecze jeszcze troche, gdyz interesuja mnie czy istnieja ulgi przy klasie I.
1) Czy istnieje ulga na dojazdy do domu, bo na razie wyglada, ze tydzien w tydzien bede jezdzil 350km w jedna strone? Jest jakis ryczalt czy musze zbierac i trzymac paragony za paliwo?
2) Czy jest jakas ulga za utrzymanie 2giego domu w DE majac centrum interesow zyciowych w PL. W Skandynawi korzstalem i w znacznym stopniu obnizalo podatek co bylo zbawienne dla portfela rodziny.
3) Jakies inne ulgi ktorych powinienem byc swiadomy?
4) Jakie dokumenty najlepiej miec przy sobie przetlumaczone by zalatwic wszelkie formalnosci podatkowo/socjalno/bankowe?

Czy istnieje jakas strona po angielsku / polsku wyjasnajaca kwestie powyzej?

5) Jaki jest sredni koszt posiadania doradcy podatkowego i czy warto z niego korzystac?

I troche OT

6) W jakim banku najlepiej miec konto glowne, aby posiadalo duze mozliwosci online i interfejs byl po angielsku?

7) W projekcie kontraktu zauwazylem i nie potrafie zrozumiec co to jest:
- capital-forming payments allowance of XX,XX € (for a building loan contract/savings agreement) - jakis plan oszczednosciowy finansowany przez firme?

Z gory dzieki za informacje.

Wysłano: 2012/3/27 16:10

Prawdziwy Gadula
Miasto Monachium / Koszalin
Wpisy: 1024
Poziom: 28
HP : 0 / 681
MP : 341 / 29510
EXP : 27
1) na same dojazdy to nie jestem pewien, chyba tak.
2) Tak, jest cos takiego - nazywa sie to "doppelte Haushaltsführung" i mozna odliczyc (musisz jednak uwazac, bo jak zone zameldujesz tu i bedzie sie tez tu rozliczac (zeby miec III grupe) to moze byc troche inaczej
3) jest ulga na dzieci (ale niewielka) i generalnie wszystko co jest zwiazane z praca lub edukacja lub potrzebne do pracy mozna odpisac (np. jak kupujesz laptopa albo jakies ksiazki, itp). Rowniez jak wspierasz np. rodzine w PL (ale tu trzeba z kolei dowiesc, ze rodzina ma male dochody i ze przelewasz im pieniadze)
4) dowod tozsamosci (dowod albo paszport, nie musi byc specjalnie tlumaczony), akt urodzenia jest przydatny ale nie przymusowy (nie do tych spraw przynajmniej), meldunek w DE, konto bankowe w DE, zaswiadczenie o zarobkach i/lub umowa o prace
5) ok. 150-300€ za roczne rozliczenie (zalezy od twoich zarobko i czy sa jakies specjalne rzeczy). Sa jeszcze tzw. Steuerhilfevereine, gdzie sie zapisujesz i placisz ok. 100e rocznie takiego jakby abonamentu i oni ci przygotowuja rozliczenia i w kazdej chwili mozesz ich cos zapytac i tak dalej. Ale zdania sa podzielone, ja uwazam ze moja pani doradca bierze niewiele a bardziej jej zalezy i ona mnie juz zna. W Steuerhilfeverein dostajesz za kazdym razem kogo innego (zalezy kto sie trafi) i doradcy tam zatrudnieni nie maja kokosow wiec sie tez tak nie staraja. Czy w sumie warto? To zalezy - jak dobry doradca podatkowy, to zawsze pare setek euro wycisniesz na koniec roku, ale czesto mozna to tez samemu osiagnac (kupisz sopie jakis program do rozliczania podatku i git). W najgorszym razie urzad skarbowy stwierdzi, ze to co zostalo odciagniete przez pracodawce jest ok i praktycznie nie musisz sie rozliczac w ogole (ale wtedy tez zadnych zwrotow nie ma, .
6) wiekszosc bankow ma teraz on-line i angielskie strony. Postbank nie pobiera np. oplat za konto, wiele innych bankow ma rozne oplaty albo wymagania (ze musi co najmniej 2000euro co miesiac wplywac itp.). Rozne banki oferuja rozne metody zabezpieczen on-line (od TAN, mTAN, iTAN, tamtaramtam oraz HBCI z karta i czytnikiem), trzeba popatrzec co ci najlepiej pasuje. Ja mam w Deutsche Bank, uzywam karty z HBCI i generalnie jestem zadowolony, ale lepiej sobie poszukaj i porownaj.

7) nie jestem pewien, ale byc moze chodzi o tzw. Wohn/Bau-Riester. W DE od jakiegos czasu jest cos w rodzaju II-Filaru emerytalnego (czesc placisz ty, czesc doplaca ci panstwo jako bonus). Poniewaz cos nie za bardzo im szlo, to wymyslili, ze ludzie zamiast na emeryture zbieraja na budowe/zakup domu/mieszkania (pod takie cos mozna wziasc kredyt potem).

Wysłano: 2012/3/28 6:51
Prawo to nie jest coś co ktoś ci może dać, tylko coś, czego nikt nie może ci odebrać.

Możesz przeglądać wątki.