Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie



Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu





Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2009/4/7 11:51
Wpisy: 11
Poziom: 2
HP : 0 / 28
MP : 3 / 793
EXP : 12
Witam,

mam pytanie dotyczace wystawiania rachunku z Polski firmie w Niemczech. W 2010 roku weszly w zycie przepisy dotyczace m.in. (e)uslug w EU. Z tego co sie orientuje, nie trzeba wtedy naliczac podatku VAT ale pozostaje kwestia tzw. podatku u zrodla (quellensteuer?) - 5%. Teoretycznie ten podatek powinniem odprowadzic placacy rachunek czyli np.

firma P w Polsce wystawia firmie N w Niemczech rachunek na 1000EUR netto (brutto wychodzi tak samo, bo nie mamy VATu). Teraz firma N robi przelew nie na 1000EUR tylko na 950EUR bo odprowadza 5% podatku u zrodla

Czy dobrze mysle, czy mi sie cos pomieszalo totalnie? Czy mozna tego podatku u zrodla uniknac?

Wielkie dzieki za wszelkie wskazowki!

Wysłano: 2011/1/19 9:45
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2010/8/3 15:51
Miasto Berlin
Wpisy: 14
Poziom: 2
HP : 0 / 37
MP : 4 / 912
EXP : 50
Hej,

Ja wystawiam takowe faktury i otrzymuję pełną kwotę.

Do faktur w języku angielskim dodaję tylko dopisek

"The recipient of services is liable for tax according to Sec. 13b German VAT regulation."

Jeżeli ustalisz, że podatek u źródła powinien być odprowadzony nie zapomnij o tym tutaj wspomnieć ;)

Wysłano: 2011/1/19 9:50
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Admin
Dołączył:
2002/11/20 19:23
Miasto Hamburg, Bytom
Wpisy: 2240
Poziom: 38
HP : 0 / 940
MP : 746 / 43943
EXP : 60
Cze,
jako AKRA GmbH tez dostaje rachunki z PL (oczywiscie bez VAT)
i place 100 %

Wystawiamy rachunki z DE do PL i takowej wzmianki tez nie umieszczamy... Placa nam tez 100%

hmm, popros ich o podstawe prawna do odciagania tych 5% ,
sam jestem ciekaw, na bazie jakiego przpisu CI odciagaja...

Pozdro
tomek

Wysłano: 2011/1/19 15:08
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Gadatliwy
Dołączył:
2002/12/6 16:24
Miasto Reading/UK
Wpisy: 360
Poziom: 17
HP : 0 / 417
MP : 120 / 19467
EXP : 70
cos sie faktycznie w 2010 pozmienialo:
http://www.vat.pl/miejsce_swiadczenia ... at_interpretacje_1205.php

szczegolnie to:
Przy usłudze ważny jest cel komercyjny – 2010.10.07

Orzeczenie ETS

Rezultaty pracy inżynierów jako komercyjne powinny być opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy.

Potwierdził to 7 października 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok zapadł w sprawie polskiej spółki Kronospan Mielec, ale ze względu na dokonaną przez sędziów wykładnię przepisów szóstej dyrektywy VAT będzie dotyczył wszystkich krajów UE (C-222/09). Trybunał rozstrzygnął, gdzie powinny być opodatkowane usługi inżynierów. Wyrok jest ważny, ponieważ podobne dylematy rodzi stosowanie obowiązujących przepisów wspólnotowych, czyli dyrektywy 112.


Wysłano: 2011/1/19 17:01
_________________
pozdrawiam
adam
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2009/4/7 11:51
Wpisy: 11
Poziom: 2
HP : 0 / 28
MP : 3 / 793
EXP : 12
No niestety jeszcze nie wiem do konca jak to ma wygladac, ale moj Steuerberater stwierdzil, ze co do podatku u zrodla, to jest prawdopodobny ale konkretnie powinna to regulowac bilateralna umowa miedzy PL i DE. Teraz jest w trakcie dowiadywania sie co to za umowa i co w niej jest zawarte. Niestety, na konkretna odpowiedz od niego czekam juz ponad 2 tygodnie, wiec nie wiem co z tego wyjdzie. Rozstrzygajace prawdopodobnie jest to, co to za uslugi.

Czy np. tytul rachunku:
"Promocja w Internecie i support produktu XXX" podpadalo by pod (e)usluge? Nie jest to w koncu "komercyjny efekt pracy inzynierow"...

Wysłano: 2011/1/20 6:02
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Niesmialy
Dołączył:
2003/3/1 22:07
Wpisy: 24
Poziom: 3
HP : 0 / 65
MP : 8 / 3018
EXP : 62
Adam,

ten wyrok to mi wyglada na to, ze sie wlasnie NIC nie zmienilo. To jest po prostu potwierdzenie tego, ze VATowiec polski (inzynier) wystawia fakture Niemcom z adnotacja jak w poscie kazjote tzn. kwestie MWSt reguluje odbiorca w swoim kraju (mylnie czasem okreslane jako VAT 0%) - tak bylo od czasow starozytnych rzymian.

Patryk,

oczywiscie VAT nie ma nic wspolnego z Quellensteuer.

Steuerberater ma na mysli pewnie umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, a w niej przeczytasz, ze jako uslugodawca bedziesz placic podatki w DE wtedy gdy masz tam "feste Einrichtung", rodzaj uslug jest bez znaczenia. I tak nie sadze zeby w kontekscie rozliczen B2B byly jakiekolwiek
Quellensteuer, bo sa one pobierane zasadniczo tylko tam, gdy jest jasna sytuacja podatkowa, a analiza czy jest czy nie ma "feste Einrichtung" to nie jest prosta sprawa i nie powinna byc zmartwieniem kontrahenta (chyba tylko w Szwajcarii tak jest).

Przykladem Quellensteuer jest Lohnsteuer przy pracownikach (pracownik odwala robote fizycznie u pracodawcy w DE=mieszka w DE=jasna sprawa, ze podatki w DE).

Jezeli cala prace wykonales bedac w PL to Twoj Steuerberater jest malo rozgarniety, jezeli potrzebuje 2 tygodni zeby Ci powiedziec, ze zadnych Quellensteuer w DE nie bedzie. Jezeli jestes zameldowany w DE i/lub nie chcesz sciemniac, ze wlasciwie Cie tam nie bylo to byc moze Einkommenssteuer sie DE nalezy ale nie sadze zeby byl naliczany jako Quellensteuer.

Wysłano: 2011/1/20 18:29
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2010/8/3 15:51
Miasto Berlin
Wpisy: 14
Poziom: 2
HP : 0 / 37
MP : 4 / 912
EXP : 50
Cytat:

Gryziciel pisał(a)):
Jezeli jestes zameldowany w DE i/lub nie chcesz sciemniac, ze wlasciwie Cie tam nie bylo to byc moze Einkommenssteuer sie DE nalezy ale nie sadze zeby byl naliczany jako Quellensteuer.


Ja mam taką sytuację. Jestem zameldowany w Niemczech (tymczasowo), ale firmę mam i podatki płacę tylko w Polsce.

Ponoć taka sytuacja jest legalna póki nie przekroczę 183 dni w roku podatkowym na terytorium Niemiec.

Pozdrawiam

Wysłano: 2011/1/20 18:49
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Niesmialy
Dołączył:
2003/3/1 22:07
Wpisy: 24
Poziom: 3
HP : 0 / 65
MP : 8 / 3018
EXP : 62
to musze Cie rozczarowac.

google -> "DBA polen deutschland" -> Strg-F "183" -> zasada 183 dni to jest wyjatek przewidziany wylacznie dla pracownikow (unselbstaendige Arbeit).

jezeli masz "zyczliwych" sasiadow w Niemczech to lepiej nie chwal sie im tym co "ponoc" jest legalne;)

Wysłano: 2011/1/20 19:45
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2009/4/7 11:51
Wpisy: 11
Poziom: 2
HP : 0 / 28
MP : 3 / 793
EXP : 12
Gryziciel,

dzieki za wyjasnienia. Sytuacja jest taka, ze jestem zameldowany tylko w DE i tutaj mam "Nebenegewerbe". Firma w PL wykonala dla mnie uslugi tak jak podawalem wczesniej (eMarketing, eSupport), i zastanawia sie co wpisac na fakturze, tak zebym tego podatku u zrodla ja nie musial placic tutaj (bo to by tymczasowo ich obciazalo). Teoretycznie ten podatek mozna pozniej w PL sobie odebrac, ale to dodatkowa robota. Moj Steuerberater rzeczywiscie wydaje sie byc malo rozgarniety, albo nie chce mu sie grzebac...

Wysłano: 2011/1/21 6:05
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2010/8/3 15:51
Miasto Berlin
Wpisy: 14
Poziom: 2
HP : 0 / 37
MP : 4 / 912
EXP : 50
Cytat:

Gryziciel pisał(a)):
to musze Cie rozczarowac.

google -> "DBA polen deutschland" -> Strg-F "183" -> zasada 183 dni to jest wyjatek przewidziany wylacznie dla pracownikow (unselbstaendige Arbeit).

jezeli masz "zyczliwych" sasiadow w Niemczech to lepiej nie chwal sie im tym co "ponoc" jest legalne;)


Dzięki za info :)

Na szczęście dopiero uczę się Niemieckiego więc z sąsiadami mało rozmawiam ;)

Wysłano: 2011/1/21 7:49
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Niesmialy
Dołączył:
2003/3/1 22:07
Wpisy: 24
Poziom: 3
HP : 0 / 65
MP : 8 / 3018
EXP : 62
Patryk,

jezeli ta firma (dzialalnosc gosp czy spolka egal) robila wszystko zdalnie z PL, to IMHO nie ma mowy o jakichkolwiek podatkach w DE, jezeli cos jest jasne jak slonce w umowie o unikaniu podw. opodatkowania to wlasnie to.

ps. od paru miesiecy zajmuje sie rzeczami typu tax/legal w PL dla firmy z DE/CH i jednego czego sie nauczylem, to ze prawnicy/doradcy podatkowi to partacze i lebiegi - wprawdzie daja kwalifikowany dupochron i czasem wskaza na cos, na co bys sam nie wpadl, ale jak masz googla i troche oleju w glowie, to sie czesto okazuje, ze dojdziesz w 3 minuty do rzeczy, do ktorych taki "specjalista" za 90EUR/h z 15 latami doswiadczenia w Ernst&Young/Arthur Andersen albo nigdy albo po tygodniu dotrze.

Jedyne moje doswiadczenie w DE bylo kiedys z Lohnsteuerhilfe Bayern, ktory tez mi spartaczyl zeznanie, do czego doszedlem sam googlem i wtedy ze znajomoscia niemieckiego na poziomie "Haende hoch".

Ale poza tym nie mam pecha w zyciu;)

Wysłano: 2011/1/21 16:04
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Poczatkujacy
Dołączył:
2009/4/7 11:51
Wpisy: 11
Poziom: 2
HP : 0 / 28
MP : 3 / 793
EXP : 12
Gryziciel,

dzieki za informacje. Masz racje tez jesli chodzi o "profesjonaliz" niektorych Steuerberaterow czy innych doradcow. Bardzo ciezko jakiegos solidnego znalezc, a placac 150EUR za godzine jakos tak szkoda eksperymentowac :)

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczace podatkow. Czy ktos z forumowiczow ma doswiadczenie z AppStore w sensie sprzedazy tam swoich produktow? Jak powinno sie prowadzic ksiegowosc w jesli Apple nie potrzebuje zadnych rachunkow i sam rozlicza wszystko oraz robi regularne przelewy? :)

Wysłano: 2011/1/22 10:43
Transfer the post to other applications Transfer


Re: Rachunek na uslugi z Polski
Admin
Dołączył:
2002/11/20 19:23
Miasto Hamburg, Bytom
Wpisy: 2240
Poziom: 38
HP : 0 / 940
MP : 746 / 43943
EXP : 60
Ciekawe pytanie, mnie odpowiedz tez interesuje

pliz o odpowiedzi

Pozdro
tomek

Wysłano: 2011/1/24 13:43
Transfer the post to other applications Transfer






Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

[Wyszukiwanie zaawansowane]


Sponsorem jest
Sponsor - Akra GmbH
Sprzęt, łącze i aktywne uczestnictwo w dyskusjach. Dziękujemy!
Ankieta
Polonia-IT Official Website
Kontakty z adminami: tomek, yossa, killservice
Powered by XOOPS 2.5.5 © 2012 The XOOPS Project