Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

(1) 2 »

#1 Pan Samochodzik.. PL czy DE?
Jaxa Wysłano: 2003/6/28 2:48
Czesc ludzie,

Co sie bardziej kalkuluje, kupno bryczki w Nimeczech czy raczej
w Polsce i jej transport (+ clo) do Niemiec? :-o

Rozwazam Ople, nowa Astre II albo uzywana Vectre.
Ile kosztuje rocznie ubezpieczenie w Niemczech dla nowych klientow? :-x

#2 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
Ani Wysłano: 2003/6/28 10:48
z tego co ostatnio zaslyszalam od polskich "expertow", to nowe auta sa najtansze w Polsce - na tle Europy. A uzywane mysle, ze lepiej kupowac w Niemczech. Co do ubezpieczenia to bylo juz o tym na forum.

Moj znajomy z pracy (Niemiec) kupil sobie rok temu nowa alfe, nie kupowal jej w Niemczech tylko w Holandii, bo byla duza przebitka.
To tyle ode mnie informacji

Ani

#3 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
tomekp Wysłano: 2003/6/30 13:49
Tez sie tym troche interesowalem:
Wg. mnie, to uzywane tez sa najczesciej niestety drozsze w Niemczech. Mowie tu o takich samochodach 2-4 letnich. No, chyba, ze chcesz kupic unfallwagen? Polecam .
Z drugiej strony jest tu wiele modeli z b. dobrym, niedostepnym w Polsce wyposazeniem. Przyklad: Punto S: 4poduszki i ABS - a u nas to juz top wersja.
Koszty rejestracji, i ubezpieczenia sa tu niestety b. wysokie.
Tomek.

autoscout

#4 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
TomaszO Wysłano: 2003/6/30 14:03
i tu sie zgodze

kupno szeregowego auta w DE z mysla TYLKO o przywiezieniu go do PL na mienie przesiedlencze nie ma specjalnie sensu, bo:
1) cena auta malo rozni sie od tej w PL
2) koszt roczny utrzymania auta jest spory - min 100 euro miesiecznie + eksploatacja
3) oplaty zwizane z "przemeldowaniem" auta na PL tez jakies sa

chyba ze ktos auta sluzbowego nie posiada i musi prywatne w DE uzywac - wtedy mozna sie zastanowic czy po powrocie do PL auto to lepiej sprzedac czy bawic sie w mienie przesiedlencze

gra jest warta swieczki w przypadku aut nazwijmy to nietypowych, mnie interseruja np. autka off-road i cena takiego 10-letniego Nissana Patrola 3.3l diesel jest juz jak najbardziej atrakcyjna, ale tu z kolei podatek jest nie do zaakceptowania, wiec trzeba np. rejestrowac to jako ciezarowke

T.

#5 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
Mateo Wysłano: 2003/6/30 14:22
Ubezpieczenie.

Jestem swiezo w temacie. Ostatnio dowiadyawlem sie ile wynosi koszt ubezpieczenia samochodu w DE. Prawo jazdy mam juz ponad 5 lat, pierwszy samochod od roku. Za moj pojazd (Toyota Corolla) wyliczono mi ponad 600 Euro OC i 900 Euro Vollkasko. Lacznie ponad 2 razy wiecej niz w PL. I to w najtanszej opcji. Inne firmy wyliczaly stawke rowna trzykrotnosci ubezpieczenia PL. Jako nowy klient dostawalem 140% normalnej stawki.

Pozdrawiam

#6 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
TomaszO Wysłano: 2003/6/30 14:29
jeszcze dodaj sobie podatek liczony w zaleznosci od "szkodliwosci" dla srodowiska w funkcji objetosci silnika
i dodaj oplaty rejestracyjne
140% to bardzo malo, zazwyczaj Polacy startuja od 260% aczkolwiek ostatnio firmy ubezpieczniowe zlagodnialy

T.

#7 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
Auck Wysłano: 2003/6/30 15:45
Popros w Polsce o historie ubezpieczenia i przetlumacz na niemiecki. Niektore niemieckei firmy honoruja takie zaswiadczenia.

Pozdrowienia
Auck

#8 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
tomekp Wysłano: 2003/6/30 16:00
Z mieniem przesiedlenczym jest jeszcze taki problem, ze nie mozesz np. kupic sobie autka na tydzien przed przeprowadzka do Polski. Zdaje mi sie, ze minimum 6 miesiecy musisz byc jego wlascicielem, zeby liczyl sie jako mienie.
Konkluzja - kupic moze i warto tutaj (lepsze drogi=mniej zuzyty samochod, wiecej "bajerow" w wyposazeniu, np. trudno kupic 5 letni samochod bez 2 poduszek, co w Polsce nadal jest nieczesto oferowane w standardzie), ale napewno na tym interesie nie zarobisz.
Mysle to o autkach takich jak Corsa, Astra, Golf. Z duzymi i luksusowymi moze to wygladac inaczej, ale nie wiem - nie stac mnie (jeszcze) na Z4.
Tomek.

#9 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
maz_Ulli Wysłano: 2003/6/30 17:29
to i tak potraktowali cie ulgowo
zupelny zoltodziob pierwszej kategorii zaczyna w Niemczech od 275% stawki bazowej
kiedys decydowalo tylko okres czasu wplacania skladek
czyli mogles miec prawko 20 lat a jezeli nie wypracowales sobie procentow znizkni na swoje kontno ubezpieczniewe to zaczynales od najwyzszego pulapu
teraz decyduje pare czynnikow, jak to
wiek zoltodzioba - chyba break even point jest 24 lata
wlasnie czas posadania prawka chyba 3 lata
i jeszcze jakis trzeci parametr
i stajesz sie Zoltodziobem drugiej katergorii zaczynajacym do 140%
W twoim przypadku zadna inna swiecona woda ani kadzidlo nie pomoze - nalezysz do platnikow w systemie - honorowych krwiodawcow - jedynie tansza a nie drozsza ubezpieczalnia

Co innego gdybys mial w Polsce 6-7 lat jazdy bezwypadkowej na twoje konto ubezpieczeniowe
i odpowiednio wypracowana znizke tu to by sie opalcalo kopie kruszyc.

W Niemczech miedzy OC i Vollkasko (ostatnie z udzialem wlasnym mniejszym wiekszym lub bez)
jest jeszcze Teilkasko - rzecz b. dobra ekonomicznie
zabezbiecza pare zagrozen realnych przy jazdach do Polski
kradziez, rozwalone szyby czy swiatla, zderzenie z dzika zwierzyna - na Pomorzu juz mialem kontakt wzrokowy i z sarna i z dzikiem i pozar a ostatnio wazne w rejonie Monachium - gradobicie
Moj syn nie mial i zlapal go grad a teraz wyglada jego Honda jak by kto za nia mlotkiem rzucal.
i "dziecko" mi placze.

Walter

#10 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
slawekj Wysłano: 2003/7/1 10:09
Witam :)

O tym ubezpieczeniu to juz bylo tyle watkow a i tak niemiecki sposob liczenia stawek zawsze pozostanie dla mnie nienormalny. No bo jak mozna dac komus 275% stawki. Czy ktos slyszal zeby np. w sklepach towar kosztowal 250% stawki a przy promocjach jego cena spadala do 120% albo 100% stawki??? Czy ktos wie dlaczego tak dziwnie jest w Niemczech? Sa jeszcze jakies kraje gdzie tak jest? To o czym piszecie jest dla mnie tymbardziej dziwne ze ja ubezpieczam sie firmie MLP gdzie na dzien dobry place 100% stawki (bez zadnej historii ubezpieczenia) a po roku place 80%. Brzmi to calkiem normalnie. Czy MLP jest jakims wyjatkiem w Niemczech?

Pozdrawiam,
Slawek

#11 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
kocur Wysłano: 2003/7/1 17:16
No wlasnie - dobra pytanie - ja tez mam ubezpieczenie w MLP - dostalem 100% na dzien dobry bez zadnego kombinowania - w innych firmach oferowano mi przecietnie 2 - 2,5 raza wieksza stawke...

#12 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
maz_Ulli Wysłano: 2003/7/3 0:27
To przeciez jest proste jak obrecz

Zoltodzioby powoduje duzo wiecej wypadkow niz doswiadczeni kierwcy
i dlatego placa staweke i tak nie opowadajaca zagorzeniu jakie stanowia na drodze
prawidlowo powinno byc jakies 500% stawki bazowej taka jest wartosc szkod powodowanych przez zoltodziobow w porownaniu do kierowcow po trzech latach za fajera.

Tak samo jest w Polsce tylko ze polskie stopnie ulg sa o mniejszej gradacji
i polskie stawki ubezpieczeniowe nie pokrywaja - nie sa w proprcji do szkod jakie kierujacy pojazdem moze spowodowac
- polskie OC jest nadal ustalone na poziomie pokrywania szkod tylko lub glownie na bazie cen za klepanie samochodu jak to bylo za PRL
- renty inwalidzkie sieroce i inne odszkodowania np. za plot czy latarnie nie sa policzone w OC samochodowym - bo za PRL albo sie nie placili z tej puli albo placilio minimalnie - bo auuto bylo tym najwaznieszym i tak to jeszcze w glowach ludzi siedzi.

w Efekcie to ty placisz rente sieroca za faceta ktory po pijaku rozjechal ojca rodzinie
na drugim koncu Polski - i nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego

Jak sie czujesz placac rente dzieciom i wdowie za chama, ktory zabil im ojca i meza
a cham sie smieje z twoje glupoty w kulak i jedzi dalej po piaku ale bez prawo jazdy,
bo polskie prawo ubezpieczeniowe wymusza na tobie taka regulacje - to dopiero jest nienormalne

- w Niemczech take przypadki sa policzone w koszta OC i cham-pijaczynka,
sam za taki wypadek juz przedplacil - chociaz tyle :-o

Walter

#13 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
kocur Wysłano: 2003/7/3 10:45
Boze, jake to madre i odkrywcze! Szkoda ze tylko troche nie na temat....

#14 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
tomek Wysłano: 2003/7/3 14:49
nie bylbym tego taki pewny,
co prawda walter troch wody leje ALE:

w Twojej umowie z ubezpieczalni (watpie zebys wszystko przeczytal dokladnie)
pisze, ze jesli spowodowales wypadek i np. uciekles z miejsca wypadku
lub byles w sztok pijany lub samochow nie mial tuv
to ubezpieczalnia nic nie placi tylko placisz TY !!!

Czyli sad KASUJE prawie cala TWOJA WYPLATE zostawiajac Ci minimum socjalne
do zycia.

I pamietaj ze Walter pisze nie tylko dla Ciebie tylko dla wszystkich uzytkownikow
tego forum, ktorym byc moze te informacje moga sie przydac :-)

#15 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
kocur Wysłano: 2003/7/3 16:33
Niezupelnie, watpliwosc moja i mojego przedmowcy dotyczyla roznic w wysokosci placonych kwot w roznych firmach: dlaczego w jednych jest to 250% a w innych 100%. Sam wiec ocen czy bylo to na temat czy nie...

#16 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
slawekj Wysłano: 2003/7/7 9:47
Czesc,

Widze ze pan Kocur zrozumial tylko o co mi chodzilo. Tlumaczenie dlaczego zoltodzioby placa wiecej nie ma sensu bo to jest oczywiste. Mi chodzilo raczej o to czemu w MLP placi sie 100% a potem dostaje znizki a w innych firmach dostaje sie podwyzke i laskawie zmniejszaja Ci potem ta kwote. W Polsce tez sa znizki i tez zaczyna sie od 100%. Chodzi mi o sam system liczenia. Zakladajac nawet ze 100% stawki w firmie A odpowiada 250% w firmie B a kwota 80% w firmie A odpowiada 200% w firmie B to i tak jakos bardziej odpowiadalaby mi firma A. Z puntku widzenia marketingu 100% brzmi o wiele lepiej niz 250% prawda? W normalnym zyciu jak sie wstepuje do jakies klubu tez placi sie stawke bazowa a potem uzyskujac przywileje dostaje sie znizki. Wiec niech mi ktos powie skad w Niemczech wzial sie pomysl liczenia od nieskonczonosci do 100% a nie od 100% do 0%?
To bardziej rozwazania teoretyczne bo praktycznie liczy sie cena ubezpieczenia w Euro nie mniej jednak ciekawy jestem co za madrala to wymyslil?

Pozdrawiam,
Slawek

#17 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
slawekj Wysłano: 2003/7/7 9:55
Cytat:

w Twojej umowie z ubezpieczalni (watpie zebys wszystko przeczytal dokladnie)
pisze, ze jesli spowodowales wypadek i np. uciekles z miejsca wypadku
lub byles w sztok pijany lub samochow nie mial tuv
to ubezpieczalnia nic nie placi tylko placisz TY !!!

Te akurat przyklady nie sa specjalnie interesujace bo nie zwyklem uciekac z miejsca wypadku, jezdzic po pijanemu albo bez TUV. Poza tym takie klauzule moze miec rowniez firma ktora daje 1000% stawiki na poczatek.

Pozdrawiam,
Slawek

#18 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
maz_Ulli Wysłano: 2003/7/11 22:56
to tez jest proste jak druga obrecz
dawno dawo temu za górami za lasami zaczynalo sie tez w Rajchu od 100% od SF1

poczym Ubezpieczalnie wyliczyly sobie ze zoltodzioby powoduje duzo wypadkow i kosztow
i wymyslily ze nalezy ich bardziej skroic

By jednak nie platac zaszlosci i robic balagan przeliczajac czyli zostawic w spokoju
ludzi ktorzy mieli juz 50% znizki i SF10 (dziesiec lat bezwypadkowych) Schadenfreiheit 10
wprowadzono to liczenie do gory powyzej 100%

najpierw bylo poczatkowo 130% potem 165% a teraz jest 275% dla absolutnie poczatkujacych
doszly dodatkowe klasy S - Schadenn S1/2, S1 S2 S3 - niejako na minusie do tych 100% zera na srodku skali - historycznie podyktowane.

To jest tak troche jak w Tenisie - 15;30;40 a nie 45
bo sie liczylo po francusku i angole nie potrafili wymowic quarante cinq
- ale kto teraz takie rzeczy pamieta. Po prostu tak jest.

trzecia obrecz prosta
Niemieckie ubezpieczalnie maja obowiazek uznawania swoich znizek rabatow - nawzajem
- czyli ktos z SF12 ubezpieczony w Alianz dostaje ta sama SF12 w HUK Coburg
jezeli zmienia ubezpieczalnie - jest po temu stosowne prawo §§§ xyz nie pamietam
Vesicherungsrecht

Niemieckie ubezpieczalnie nie maja obowiazku uznawania znizek zagranicznych ubezpieczalni.

ale zalezy im na zlapaniu klienta i dlatego to robia
- jednym mniej drugim wiecej zalezy dlatego sumy na dziendobry sa rozne

jedna daje S-Max 275% na dziendobry bo kicha na obcokrajojwych ubezpieczajacych sie u nich

druga w trybie zachety dajeklase S-max-1 czyli 250% (chorzy czy jacy)

dosc czesto utarlo sie ze dawane jest to wczesno-dawne 130% procent poczatkowych
(a moze to bylo 140%)
- jak dla niemiecich kierowcow ktorzy maja juz dluzej prawo jazdy ale nie mieli jeszcze swojego samochodu i szansy uzyskania znizki na swoje konto

a sa takie ktore daja nawet ponizej faktycznych lat bezwypadkowych z Polski
uznaja ten sam rabat leb w leb ale rabat jest uzyskiwany w Polsce wczesniej
w Polsce 50% po 6 latach bezwypadkowych
w Niemczech bylo by dopiero 95% -( 5 lat z gorki do 100% i SF2 )
a daja tez 50%

jak i ktora ubezpieczalnia do tematu podchodzi - i dlaczego - pozostaje ich tajemnica

Wiem ze Albatros - firmowa Ubezpieczalnia Lufthansy i paru innych
uznaje wszelkie ulgi wlasnie w systemie 1:1 50% w Polsce czy w Yougo to i 50% w Niemczech

chociaz jeszcze by sie nie nalezalo - porownujac lata bezwypadkowej jazdy
i stosujac te same reguly
- jest troche szarej strefy i wolnej amerykanki
- trzeba tylko przedstwic historie ubezpieczenia z Polski
i znalezc ta ubezpieczalnie ktorej zalezy na klientach obcokrajowcach

Walter

#19 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
szyba Wysłano: 2003/9/2 17:14
to ja jeszcze pociagne ten temat:
czy ktos moze podac nazwy firm ubezpieczeniowych ktore uznaja polskie znizki w pelnym zakresie?
Walter napisal ze Albatros Lufthansy i inne. Co do Albatrosa to chyba nie maja kalkulatora internetowego (przynajmniej ja nie znalazlem). moze sa inne firmy , uwzgledniajace obce znizki, gdzie mozna sobie zrobic symulacje?
z gory dzieki i pozdrawiam
krzysiek

#20 Re: Pan Samochodzik.. PL czy DE?
Auck Wysłano: 2003/9/3 8:33
Sprobuj w HDI, Gering i Alianz. W Niemczech znizki za bezszkodowa jazde uznaje sie za pelne lata kalendarzowe (styczen-grudzien). Jesli miales w Polsce ubezpieczenie np. przez 2 lata od czerwca 2001 do maja 2003 to tutaj bedzie sie to liczylo jako 1 rok od stycznia 2002 do grudnia 2002.

Auck

Możesz przeglądać wątki.