Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
danife Wysłano: 2003/3/28 9:37
Witam,
Czy ktos ma link gdzie znajde informacje na temat mozliwosci przewozu sprzetu RTV z Niemiec
do Polski? Kupilem prezent (kino domowe szt1 i komputer szt.1) i nie za bardzo wiem jak
bedzie z przejazdem przez granice (clo, limity, itp...).
Przegladalem strone GUC ale nie doszukalem sie odpowiedzi na ten temat...
Bede wdzieczny za jakiekolwiek informacje plynace ze sprawdzonych zrodel.

Daniel

#2 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
beny Wysłano: 2003/3/28 9:51
Powiem tak:
najlepiej jesli nie masz dziecka, zrob sobie dziecko i utrzymuj je w wieku okolo 2 lat nalepiej spiace w trakcie przekraczania granicy na tylnym siedzeniu. W tedy mozezs miec w bagazniku 100 kilo amfy i tak nikt cie nie sprawdzi :-D

Serio:
Cla nie znam, ale jak znam zycie natychmiast przestaje sie to kalkulowac, ale:
Wystarczy ze wyjmiesz z pudelka, pudelko ladnie poskladasz na plasko, bo trudno dawac prezent w tutce z aldika. I sprzet wlozysz do bagaznika owiniety kocem. To jest moj prywatny sprzet hi-fi-komp i wioze go sobie do domu. Jesli pudelka nosilyby znamiona uzywania, nie musisz ich nawet rozpakowywac. Sprzet uzywany w ilosciach nie hanlowych (w tym wypadku po sztuce plus fakt GC - a to tacy co non-stop sie kreca po granicach - to dodakowy argument dla celnika, zeby sie nie czepiac), nie podlega ocleniu. sorry nie mam linku do paragrafu. Sam przewozilem w ten sposob wiele rzeczy (oczywiscie amfy nie), tyle ze dzialal zawsze sposob numer 1, na dziecko.

Beny

#3 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Ani Wysłano: 2003/3/28 10:49
Witam,

Tak jak mowi beny - pudalka osobno i sprzet osobno. Ja przewozilam kompa (oczywiscie z monitorem), co prawda nie nowego, ale kto by tam to rozroznil - jesli nie sa te rzeczy w pudelkach. Nie mialam nawet tego schowanego z bagazniku, tylo z tylu - monitor przypiety pasami, a obudowa zaklinowana miedzy siedzeniami. Poswiecili latarka i ciau :-) Ostatnio tak sie sklada, ze zawsze jade z jakims monitorkiem - nikt nawet nie pytal czy nowy czy nie.

Pozdrawiam

Ani

#4 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
mzobniow Wysłano: 2003/3/28 11:22
Ja natomiast bylem na tyle glupi ze poltora roku temu kazalem zonie przeslac kompa z Polski do Niemiec w paczce. Na przesylke czekalem okolo 4 tyg. Po interwencji telefonicznej komputer w koncu doszedl ale calkowicie zdemolowany (m. in. dysk nosil znamiona otwierania - celnicy pewnie szukali w nim polskich virusow :D). Pozatym okazalo sie ze musze zaplacic 200 DM cla :(.

#5 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
grisza Wysłano: 2003/3/28 13:17
Eeee, takimi drobiazgami jak kino domowe bym sie nie przejmowal...
Wiozlem kiedys kombiakiem olbrzymia szafe, ktora kupilem w Szczecinie i na granicy byl pelen luz - celnik niemiecki przyczepil sie jedynie do tego, ze przy wypadku zetnie mi glowe, ale to tylko maly szczegol.

Grisza

#6 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Ani Wysłano: 2003/3/28 13:24
A ja moj drogi kiedys przewozilam 2 kg polskich ziemniaczkow i co ? NIE MOZNA ! Kartoffeln sind verboten !
Zabrali mi moje ziemniaczki :-( ja bylam gotowa nawet clo za nie zaplacic :-D

Oj Oj.... ach te polskie ziemniaczki.....

Ani

#7 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Pawelek Wysłano: 2003/3/28 14:27
Witam

Podobno jest przepis, iz nie wolno wwozic dobr o wartosci pow. 175 EUR.
Taka sytuacja miala juz miejsce kilkakrotnie na lotnisku, gdzie celnice czepiali sie o laptopa (uzywanego).
Ale niestety nie dysponyje zadnym rozporzadzeniem.

Pozdrawiam
Pawelek

#8 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
grisza Wysłano: 2003/3/28 14:35
To trzeby bylo je wrzucic do jakies szafy :-)
BTW, mialem raz kontrole plecaka i 10 zupek chinskich zostalo dopuszczonych do wwozu na teren Niemiec. Szkodliwosc takich zupek w porownaniu do polskich ziemniakow jest na pewno nieporownywalnie wieksza.

Grisza

#9 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
beny Wysłano: 2003/3/28 19:48
Jesli licytujemy sie co kto przwiozl, to ja przwiozlem na dachu komplet wykladzin z Polski (nowiotkich, bo po porownaniu cen, to to co zaplacilem w PL, starczyloby tu na jeden maly dywanik do lazineki ;-))

Zadnej uwagi na granicy, co to po co to i czemu. weiter, gute Fahrt, tschüß
B.

#10 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
tomekp Wysłano: 2003/3/31 16:48
OK, a moze ktos wie czy pracujacy tutaj Polacy (czyli wiekszosc z nas tu piszacych, majacych wize w paszporcie) moga dostac zwrot podatku, lub tzw. TaxFree przy kupnie tutaj powiedzmy laptopa czy kamery wideo (czyli towarow o wartosci powyzej 175 euro, i napewno nowych, ale przewozonych na wlasny uzytek)???
Pozdrowienia,
Tomek-Whv

#11 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Killservice Wysłano: 2003/3/31 16:57
z tego co mi mowili celnicy na granicy to oficjanie nie mozesz dostac tego zwortu bo masz meldunek w de i jestes w czasie pobytu w de traktowany jak ich obywatel....
Moglbys pewnie dostac ten zwrot jak bys sie wyprowadzal z de ale te "taxfree" sa wazne tylko 3 miesiace ... :-(
ale znam takich co pomimo wklejki w paszporcie dostaja zwrot :-) sa tu nawet na portalu zalogowani
i moez sie podziela informacjami jak to zakombinowuja ?? ;-)
choc jak mowie oficjalnie nie jest to mozliwe....

#12 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
hoshi Wysłano: 2003/3/31 17:44
jesli masz wize albo pobyt wklejony w paszporcie to nie ma szans na zwrot podatku.
celnik zawsze sprawdza paszport osoby, ktora przewozi towar.
owszem podbije ci rachunek taxfree ale zrobi dopisek na nim, ze stwierdzono wazny pobyt albo wize.
z takim dopiskiem nikt ci nie wyplaci naleznego podatku.

jedynym rozwiazaniem jest przewiezienie towaru na kogos kto nie ma wklejki w paszporcie. ale pozyczenie paszportu nie wystarczy - musi ta osoba osobiscie wylegitymowac sie przed celnikiem

#13 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
tomekp Wysłano: 2003/4/1 11:03
Dzieki za odpowiedz. No, to znow trzeba bedzie cos "pokombinowac"...
Tomek-Whv

#14 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Auck Wysłano: 2003/4/1 11:40
Dla GC zwrot podatku VAT jest mozliwy do odzyskania jesli kupuje sie towary np. w Polsce i przewozi je do Niemiec. Tylko ze rachunki TAX FREE u nas wystawia niewiele sklepow, glownie supermarkety.
Z Niemiec do Polski to dziala jesli wracamy z kims bez wizy GC np. z kims z rodziny.

Pozdrowienia
Auck

#15 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
tomek Wysłano: 2003/4/1 14:05
No i nie nalezy zapomniec, ze po skonczeniu pobytu na GC
jesli ma sie kwity(12 czy 24 m-ce??) i wraca na stale do pl-u
to tez sa zwroty!!

Oprocz tego polecam artykulik (dokumenty/inne) "Osoby wracajace do Polski"
dotyczy on mienia dla wracajacych.

#16 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
irek Wysłano: 2003/4/4 10:05
A czy ma ktos doswiadczenia z odzyskiwaniem polskiego VATu?
irek

#17 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Pawelek Wysłano: 2003/4/4 11:04
Witam

Ten dokument, na ktory sie powolujesz, jak juz wspomnialem, nie jest tak do konca jasny. W tej sprawie zwrocilem sie juz do innej jednostki konsularnej celem wyjasnienia. Niestety nadal czekam na wyjasnienia.

Pozdrawiam
Pawel

#18 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
slavo Wysłano: 2003/4/10 23:31
a props licytowania się - ja swego czasu wwiozłem komplet mebli do małego pokoju: biurko, szafa na ubrania, szafka na książki i szafka z szufladkami, oczywiście wszystko w paczkach prosto ze sklepu :-)

pozdrówka, slavo

#19 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Auck Wysłano: 2003/4/11 7:39
Ja kiedys dla proby kupujac w polskim markecie poprosilem o rachunek TAX FREE i najwiekszym bolem przy tym jest to ze na polskim rachunku pomimo kwitku z kasy pani musi wpisac recznie dane o kazdym artykule. Dodatkowo jest limit do 7 artykolow na jeden rachunek i o ile sie nie myle to jest jakas minimalna kwota na jaka mozna wystawic taki rachunek - chyba 200 zl. W porownaniu do niemieckiego TAX FREE to jest wielka porazka bo z reguly trzeba przeczekac z pania, ktora to wypisuje sporo czasu. Na granicy jest podobnie ja z niemieckimi rachunkami.

Pozdrawiam
Auck

#20 Re: Clo na RTV i komputer wwozone z Niemiec do Polski
Auck Wysłano: 2003/4/11 7:46
Tez przewozilem zupelnie nowe mebelki do dziecinnego pokoju ale w moim przypadku trzeba bylo paczki ze sklepu oblepic jakimis kartonami tak zeby celnicy niemieccy nie zorientowali sie ze sa to nowe rzeczy. W ramach oprzesiedlanie sie na GC z Polski do Niemiec mozna przewozic tylko uzywane rzeczy. Dobrze ze nie mialem zadnego obrazu starszego niz 20 lat (kupinone nwet na odpuscie :-) ) bo wtedy to sa schody z jakimis urzedami ze niby wywoze dziedzictwo narodowe.

Pozdrowienia
Auck

Możesz przeglądać wątki.