Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 13-ta pensja
Patryk Wysłano: 2006/11/8 13:18
Czesc wszystkim,

Mam pytanie nt. 13-tej pensji - tzn. jaki ona wlasciwie ma sens/cel? Bo z tego co po 3 latach pracy w Niemczech zaobserwowalem, to negocjacje pensji z reguly odbywaja sie na zasadzie xx(x)K/rok. I jesli mi to podziela na 13 to bede mial miesiecznie mniej - wiec srednio sie to oplaca (fakt, ze kiedys tam dostane 13-tke, ale lepiej miec wlasne pieniadze wczesniej niz pozniej). Czy moze po drodze gubie jakis wazny szczegol, ktory wszystko zmienia?

#2 Re: 13-ta pensja
tomek Wysłano: 2006/11/8 13:47
cze,

pare kwestii:
1. brutto w xxKEUR/rok dzieli sie na 12
2. 13 to dodatkowa pensja rowniez w niemczech, funkcjonuje rowniez pdo nazwami: weihnachtsgeld/Urlaubsgeld
3. zdarza sie ze 13 to premia, do ktorej nie ma sie prawa(ja jako pracodawca sie zastrzegam, ze to jednorazowo, ale placi sie czesto==prawie co rok)
4. sa firmy (szczegolnie wieksze) ktore placa wedlug taryf wynegcjowanych przez zwiazki zawodowe/Betriebsrat etc. wtedy do 13 ma sie prawo. jako do dodatkowej pensji
5. prawie zawsze 13 pensja jest ograniczona czasowo, tzn. jesli np w grudniu ja dostales i w styczniu sie zwolnisz to musisz splacic 13 z powrotem

pozdrowienia
tomek

PS. Arbeitsrecht jako temat na nasze spotkanie kwiecien 2007??? do tago bylby ale fachowiec na 2-3 godziny potrzebny, zna ktos kogos?

#3 Re: 13-ta pensja
the_naturat Wysłano: 2006/11/9 13:24
no to ja podam na swoim przykladzie bezsensownosc mojej 13-stki, ktora jest identyczna jak opisal Patryk

(60000-250Urlaubsgeld)/13=4600brutto/mies

I tak w ciagu roku mam dwa wyjatki:
w lipcu :
-gehalt 4600
-urlabsgel 250

w pazdzierniku:
-gehalt 4600
-13.gehalt 4600

Suma sumarum na ostatnim grudniowym kwitku jest wyraznie napisane gesamt brutto 60000.

Tak wiec czy dostaje tak jak teraz czy bym dostawal miesiecznie 5000brutto, to i tak rocznie zaplace dokladnie takie same daniny i zarobie dokladnie taka sama kwote.
A wiec zero plusow takiego dzialania i oczywisty minus to dostawanie pieniedzy pozniej a nie rownomiernie.
A wiec powtorze pytanie Patryka jaki jest sens takich kombinacji?

#4 Re: 13-ta pensja
TheMarty Wysłano: 2006/11/9 14:02
Na grudniowym kwitku masz wszystko razem, pewnie, ale to jest kwota tego co zarobiles, dla FA.

Natomiast to o co sie pytal Patryk, to negocjacje o prace, a w takich nie uwzglednia sie 13 pensji (czyli jest tak jak napisal Tomek).

Plusy tego dzialania sa przede wszystkim dla firmy (mniej problemow z Buchhaltung, bo wyplata "dodatkow" jest 2 razy w roku a nie co miesiac).

#5 Re: 13-ta pensja
Misiek Wysłano: 2006/11/9 16:03
Cytat:
Plusy tego dzialania sa przede wszystkim dla firmy (mniej problemow z Buchhaltung, bo wyplata "dodatkow" jest 2 razy w roku a nie co miesiac).

A minusy dla pracownika, bo od takiej jednorazowej powiekszonej pensji zaliczka na podatek jest bardzo duza (mniej wiecej taka jakby sie tyle zarabialo kazdego miesiaca), a mozna to odzyskac tylko robiac rozliczenie roczne.

Jak dla mnie to rozwiazanie jest kompletnie bez sensu, zwlaszcza w ukadzie taryfowym, gdzie z gory wiadomo jak wysoka 13 sie dostanie.

Pozdrawiam,
Misiek

#6 Re: 13-ta pensja
the_naturat Wysłano: 2006/11/10 9:53
Cytat:
A minusy dla pracownika, bo od takiej jednorazowej powiekszonej pensji zaliczka na podatek jest bardzo duza (mniej wiecej taka jakby sie tyle zarabialo kazdego miesiaca), a mozna to odzyskac tylko robiac rozliczenie roczne.
no to chyba ktos ci zle nalicza ta zaliczke na podatek bo u mnie faktycznie zaliczka za miesiac z 13-stka jest ogromna ale na koniec roku i tak suma zaliczek z calego roku jest dokladnie (co do centa) rowna podatkowi, ktory powinienem zaplacic. Nic nie musze doplacac a czesc podaku odzyskuje tylko dzieki "kombinacjom alpejskim" a nie dlatgo bo zaliczki byly za duze.
pozdrawiam

#7 Re: 13-ta pensja
Misiek Wysłano: 2006/11/10 10:17
hej

Cytat:
no to chyba ktos ci zle nalicza ta zaliczke na podatek bo u mnie faktycznie zaliczka za miesiac z 13-stka jest ogromna ale na koniec roku i tak suma zaliczek z calego roku jest dokladnie (co do centa) rowna podatkowi, ktory powinienem zaplacic.

W takim razie to znaczy ze przez 13 pensje nie wpadasz w wyzszy prog podatkowy (w skali 1 miesiaca bo tak to jest liczone). Ale nie kazdy tak ma :-)

Pozdrawiam
Misiek

#8 Re: 13-ta pensja
TheMarty Wysłano: 2006/11/10 11:43
Nie wiem Misiek kto ci takich rzeczy naopowiadal....

W progi wpadasz w zaleznosci od dotychczasowego dochodu brutto (czyli jesli w listopadzie, to liczy sie suma wszystkich twoich wyplat do listopada). Niezaleznie, czy w listopadzie dostaniesz podwojna pensje, czy 13 pensja bedzie rozdzielona na wszystkie miesiace to i tak wejdziesz w wyzszy prog.

No i wreszcie, jakim cudem chcesz to jakos odliczyc? Zarobek brutto za caly rok to suma 13 pensji i od tego liczony jest podatek. Narasta liniowo do ok. 52tysiecy a potem jest 42%. Rozliczam sie w DE od pieciu lat, i jeszcze nie slyszalem, zeby sobie cokowiek z powodu 13 pensji ktora jest tak czy siak mozna bylo odliczyc....

Polecam strone:
Einkommenssteuer - Wiki

#9 Re: 13-ta pensja
Misiek Wysłano: 2006/11/10 12:20
Cytat:
No i wreszcie, jakim cudem chcesz to jakos odliczyc? Zarobek brutto za caly rok to suma 13 pensji i od tego liczony jest podatek. Narasta liniowo do ok. 52tysiecy a potem jest 42%. Rozliczam sie w DE od pieciu lat, i jeszcze nie slyszalem, zeby sobie cokowiek z powodu 13 pensji ktora jest tak czy siak mozna bylo odliczyc....

No a ja sobie odliczam co roku :-D Wlasnie dlatego ze zaliczka pobrana od pensji + "13" wylicziona jest tak jakbym zarabial kazdego miesiaca pensje +"13". W takim wypadku suma roczna bylaby o wiele wieksza niz jest w rzeczywistosci i stad roznica do zwrotu.

Moze rozliczajac sie nie zauwazasz tego skladnika zwrotu podatku, albo moze sa rozne modele poboru zaliczek u roznych pracodawcow, moim pracodawca jest land.

#10 Re: 13-ta pensja
the_naturat Wysłano: 2006/11/10 13:36
ja tez mam pensje + 13 jako dwie oddzielne pozycje i na prawde jest to u mnie bez roznicy czy ta 13-stka bylaby wliczona w pozostale 12-scie pensji czy co miesiac zarabialbym 50euro a reszte dostawal w grudniu jako 13, 14, 15, ... ,47 i czterdziestkeusemke to rocznie bym mial dokladnie tyle samo brutto i tyle samo placil podatku
jesli cos trzeba doplacic albo dostaje sie zwrot (o ile sie nic nie odlicza) to zle ci naliczaja zaliczki

Cytat:
No a ja sobie odliczam co roku
btw. mozesz zdradzic jak to sobie odliczasz 13? tzn. dokladnie gdzie, w jakie pole i jako co ta 13-stke wpisujesz? nie wiedzialem, ze jest gdzies pozycja gdzie wpisuje sie 13-stke, czy urlaubsgeld tez mozna sobie odliczyc?

#11 Re: 13-ta pensja
Misiek Wysłano: 2006/11/10 14:17
Widze tylko jedno rozwiazanie tej "zagadki" mianowicie ze pobieraja nam zaliczki na roznych zasadach.

Cytat:
btw. mozesz zdradzic jak to sobie odliczasz 13? tzn. dokladnie gdzie, w jakie pole i jako co ta 13-stke wpisujesz? nie wiedzialem, ze jest gdzies pozycja gdzie wpisuje sie 13-stke, czy urlaubsgeld tez mozna sobie odliczyc?

Odliczam nie sama 13 tylko czesc zawyzonej zaliczki na podatek, pobranej w miesiacu kiedy dostaje 13.

To proste. Przykladowo, kiedy nie mam zadnych dodatkowych odliczen od podatku wyglada to tak: wpisuje dochod z calego roku (w tym jest 13), wyliczam nalezny podatek. Nalezny podatek jest mniejszy niz suma pobranych zaliczek. Roznica pomiedzy naleznym podatkiem i suma wplaconych zaliczek wynika z zawyzonej zaliczki pobranej w miesiacu z 13. Z tego bierze sie zwrot, ktory regularnie dostaje.

Co wiecej, co roku dostaje od mojej pracowej administracji stosowne wyjasnienie dlaczego zaliczka na podatek jest zawyzona i jak (wlasnie w powyzszy sposob) odzyskac roznice.

#12 Re: 13-ta pensja
tomek Wysłano: 2006/11/12 19:09
wszystko obojetne(coile,ilerazy w roku),
i tak na koniec roku robicie Lohnsteuererklärung i wszystko sie rozlicz razem.

Pozdrowienia
tomek

#13 Re: tradycja
TomaszM Wysłano: 2007/1/3 11:11
z ta trzynastka to raczej tradycja niz sens - chociaz teraz wchodzi w mode jako bonus uzalezniony od wynikow finansowych firmy

tradycyjnie 13stka byla wyplacana jak Weihnachtsgeld na swieta a teraz to idzie tak bardziej z rozpedu
jednak coraz wiecej firm zamienia 13stke w bonus lub premie.

TM

Możesz przeglądać wątki.