Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
viola Wysłano: 2006/4/14 9:43
Czesc wszystkim,

w nawiazaniu do dyskusji dot. podatkow od wynajmu mieszkania w Polsce, a podatku w Niemczech chcialabym zapoczatkowac temat "podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce, a podatek w Niemczech".

Aktualnie tj. do konca 2006, przy sprzedazy mieszkania w Polsce (przed uplywem 5-ciu lat od nabycia) placi sie ryczaltowo 10% od wartosci sprzedanej nieruchomosci. Nie 20% i nie 5%, ktore to wartosci wystapily na forum "podatki"!!!

Zastanawiam sie czy w przypadku sprzedazy mieszkania w POlsce po uplywie 5-ciu lat od nabycia, a wiec sprzedazy w tym wypadku wolnej od podatku w Polsce nalezy sie jakis podatek niemieckiemu fiskusowi.

Moze ktos zetknal sie z taka sytuacja i potrafi mi cos sensownego powiedziec.

Pozdrowienia

Viola

#2 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
adam Wysłano: 2006/4/14 10:39
hej,

to jest ciekawy temat. Ostatnio slyszalem ze niemcy masowo wyprzedaja nieruchomosci w hiszpanii bo maja problemy z podatkami u siebie. Nie znam szczegolow i nie wiem o co chodzi ale wedlug niektorych brytyjskich state agents zachwialo to rynkiem w krainie slonca.
Chetnie sam bym sie cos dowiedzial.

#3 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
el-slawek Wysłano: 2006/5/2 9:17
Sprzedaz mieszkania w Polsce i wymeldowanie sie z niego, a wiec brak nowego zameldowania.

My sie zetknelismy z taka sytuacja,

zona sprzedala mieszkanie przed uplywem 5 lat, zrobilismy jednak glupstwo, gdyz poszlismy di urzedu skarbowego i zameldowalismy ten fakt, nie wypelnilismy oswiadczenia ze w ciagu 2 lat przeznaczymy te 10 % sumy na koszt zakupu nowego czy remontu mojego mieszkania w polsce. Wskutek tego wplacilismy im (urzad skarbowy w brzegu) te pieniadze, pozniej zrobilo sie zamiszkanie, bo zona sie wymeldowala z brzegu i nie jest obecnie nigdzie zameldowana, postanowilismy odzyskac te pieniadze (argumentujac, ze placimy podatki w niemczech, to zaplacimy ten podatek tez w Niemczech, spowodowalo to nieustajaca korespondencje (rowniez miedzy urzedami w brzegu i opolu) i wizyty w urzedzie. Ostatecznie nie udalo sie, jak urzedy skarbowe maja juz kase to juz nie wypuszcza, urzad w opolu znalazl jakis tam przepis, na mocy ktorego zatrzymali pieniadze. Gdybysmy nie wplacili byli tych pieniedzy, nie mieli by szansy nam ich wyekzwekwowac, gdyz...

tylko urzad skarbowy wlasciwy do miejsca zamieszkania moze to zrobic, a za 2 lata (okres, kiedy urzad zaczalby sie dopytywac o te 10 % czy na remont uzylismy) nie bedzie mogl zaden urzad skarbowy tego sie domagac (brak zameldowania mojej zony w polsce), nie moga tez zwrocic sie do urzedu w Mainz, bo w Niemczech nie moga pobrac tej sumy, bo nie ma takich przepisow (pytalem sie mojej steuerberaterki z lohnsteuerhilfeverein), wiec po prostu by sie tego podatku nie zaplacilo i to zgodnie z prawem.

ryzyko (gdyby sie przepisy mialy w ciagu tych 2 lat zmienic) jest minimalne, gdyz po prostu zaplaci sie wtedy ten zalegly podatek z niewielkimi odsetkami.

W kazdym razie nie poelcam placenia tego popdatku, tylko zlozenia odswiadczenia o przeznaczeniu tej kasy na cele zakupu nowego lokum (szczegolnie przy braku nowego zameldowania w polsce, wetdy jak wspomnialem, nie bedzie mogl zaden urzad skarbowy z polski sie czegos domagac)

el-slawek

#4 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
Rebel Wysłano: 2006/5/2 9:23
... albo poczekac te 5 lat i nie martwic sie o zaden podatek przy sprzedazy. Ceny nieruchomosci w PL bardzo teraz rosna wiec to podwojna korzysc w takim wypadku...

#5 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
el-slawek Wysłano: 2006/5/2 9:25
w przypadku niemcow w hiszpanii, chodzi prawdopodobnie o mieszkania wakacyjne, tzn. niemcy moga tam przebywac dokladnie jeden dzien mniej niz pol roku, tzn. dluzszy czas w roku musza przebywac w miejscu stalego zameldowania, czyli w Niemczech, placac tam podatki

Gdyby bylo odwrotnie (tzn. gdyby ktos na stale sie przeprowadzil do Hiszpanii i wymeldowal z Niemiec), wtedy placili by podatki tylko w Hiszpanii, ale wtedy prawdopodobnie podatek od zakupu nieruchomosci jest wiekszy, ale dokladnie nie wiem, musze sie dowiedziec, wiem tylko ze jesz jakis powod dla ktorego Niemcy i inni obcokrajowcy kupuja te mieszkania wakacyjne, nie mogac (wedlug przepisow) przebywac w nich dluzej (w skali roku) niz pol roku.

el-slawek

#6 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
er Wysłano: 2006/5/2 10:43
Jedna poprawka: żeby nie zapłacić 10 % podatku od sprzedaży , musisz wydać CAŁĄ kwotę uzyskaną ze sprzedazy na zakup nowej nieruchomości lub na remont przed upływem 2 lat na terenie POlski .
Jeżeli nie wydasz, to musisz ten podatek zapłacić wraz z odsetkami od dnia sprzedaży do dnia, kiedy urząd ten fakt odkryje. A ma na to 5 kolejnych lat. Jak masz farta , to dostaniesz wezwanie do zapłaty podatek + odsetki za 7 lat .
Ten podatek płaci się w Polsce . Fakt że się wymeldujecie i nie ma kogo ścigać to już jest inna historia. Nie wiem jakimi instrumentami ścigania dysponuje urząd skarbowy, ale na pewno jest to wykroczenie podatkowe. I na pewno nie jest to zgodne z prawem.

Ewa

#7 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
el-slawek Wysłano: 2006/5/2 13:45
hej,

w przepisach jest wyraznie napisane, urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania!!!

czyli w przypadku mojej zony mainz, a z cala pewnoscia nie beda sciagac jakiegos podatku, ktorego tu nie ma w przepisach

co do tej calej sumy 10% na remint/zakup mieszkania to oczywiscie masz racje, jak wydasz mniej, to od reszty zostana policzone odsetki, ktore razem z reszta nie wydanej kwoty masz zaplacic.

Jak widzialem ten balagan urzedow skarbowych, ktore nagle nie wiedzialy, jak maja ta sprawe potraktowac to jestem na 100% pewien, ze wyprowadzajac sie z Polski na stale i placac podatki w niemczech zaden urzad podatkowy w polsce nie moze cie zmusic do zaplaty podatku w polsce

na razie

slawek

#8 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
tomek Wysłano: 2006/5/2 13:58
cze slawek,

no wiesz, ja mam duza wyobraznie:
czy czasami jezdzicie nadal do Polski?
hm, wiesz tam skanuja paszport czasami na granicy i moze sie ni stad ni z owad(byc moze system US zostanie podlaczony kiedys do systemu cla) pojawic: osobe nalezy zatrzymac do wyjasnienia, nie uiszczone podatki... na biezie nie zameldowania w Mainz tylko numerku peselu czy jak sie to zwie...

Ale to tylko moja chora==zniemieczczona fantazja ...

pozdrowienia
tomek

#9 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
viola Wysłano: 2006/5/2 14:22
Czesc Wszystkim,

pieknie dziekuje za udzial w dyskusji - bardzo mi to pomoglo, bo miedzy wierszami dowiedzialam sie, ze podatek od sprzedazy nieruchomosci polozonej w Polsce placi sie w Polsce i nic sie nie nalezy niemieckiemu fiskusowi co oznacza ze nie jest tak zle jak myslalam.

Podejrzewalam, ze zysk od sprzedazy mieszkania w Polsce moze byc doliczony do dochodow w Niemczech.

Chociaz mam pewne watpliwosci - jesli od zakupu mieszkania minelo piec lat to w Polsce nie ma nic do zaplacenia, a jesli w Niemczech rowniez nie to po prostu super!

Tylko czy to mozliwe?
Jakos przyzwyczailam sie do tego, ze Fiskus sciaga ile sie da i gdzie sie da.

Pozdrowienia

Viola

#10 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
el-slawek Wysłano: 2006/5/2 14:55
hej,

tak oczywiscie moze tak byc, ale najpierw musi mi polski urzad przeslac (ok, oni maja dostep do adresow, tzn. dostana moj aktualny adres w Niemczech, ja nie mam obowiazku im go dawac) zadanie zaplaty zaleglego podatku, poza tym ja moge sie zawsze odwolywac, ze nie bede placil w polsce, tylko chce tutaj, gdyz mam obowiazek placenia podatkow w polsce (prawo o unikaniu podwojnego opodatkowania), a wiec ten polski urzad skarbowy (znow sie zacznie dyskusja, ktory urzad jest do tego upowazniony) i tak nie dostanie tej kasy, a niemiecki nie ma podstawy prawnej by mi ten podatek sciagnac. Oczywiscie, moze do tego czasu takich przypadkow bedzie wiecej, ze zaczna urzedy skarbowe sie skarzyc i politycy podpisza jakies nowe przepisy regulujace tego typy sprawy... przeciez jeszcze pare lat temu bylo PRZESTEPSTWEM posiadanie konta zagranica, tak wiec wszyscy Polacy studiujacy w Niemczech np. od 1993 (ja wtedxy tu zaczalem studiowac i musialem zalozyc konto, bo inaczej nie otrzymalbym akademika) poelniali wedlug polskiego prawa PRZESTEPSTWO.

Tak wiec ja bym sie tym nie martwil, nie ryzykuje sie nic, nawet jak po paru latach diostaniesz wezwanie do zaplaty i rzeczywiscie przepisy ulegna zmianie, ze bedzie trzeba ja uiscic (obojetne czy w polsce czy w niemczech, a moze w Irlandii - kto wie, gdzie bedziesz mieszkac w przyszlosci!!!) to po prostu sie zaplaci, argument odsetek to pryszcz, przeciez mozesz sobie ta kwote ulokowac na jakies dobrej lokacie, to jeszcze wiecej niz te odsetki zarobisz.

jeszcze raz, my zrobilismy blad placac ta sume i wtedy zaczal sie galimatias, bo urzad w brzegu nie wiedzial jak prawnie mize sobie te pieniadze zatrzymac (dlatego ta korespondencja z opolem, odpowiedzialnym za takie przypadki zamieszkalych zagranica), wtedy zobaczylem, ze w zasadzie oni by tych pieniedzy normalnie NIE MOGLI od nas wyekzwekwowac (po uplywie 2 lat), no ale coz, juz je mieli, wiec nie chcieli ich wyplacic, poszukam tej ich decyzji i jutro zapostuje, na jakiej podstwaie je w koncu sobie zatrzymali, ale nie byla ona calkiem przekonywujaca...

el-slawek

#11 Re: Urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania
Andrzej_W Wysłano: 2006/5/2 20:57
@el-slawek

Cytat:
w przepisach jest wyraznie napisane, urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania!!!

To troche z boku calej dyskusji, ale jesli juz tak podkreslasz ten "urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania", to warto zwrocic uwage, ze ustawodawca przewidzial zmiany miejsca zanieszkania przez obywateli, w tym wyjazdy za granice:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/2069.htm

§ 10. 1.
Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach należnego za dany rok podatkowy podatku dochodowego:
od osób fizycznych dla podatników, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub pobytu, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy - jest organ podatkowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustał przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na jej terytorium.

§ 9.
Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w przepisach prawa podatkowego, właściwym organem podatkowym jest odpowiednio Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście lub Prezydent miasta stołecznego Warszawy.

#12 Re: Urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania
el-slawek Wysłano: 2006/5/3 10:18
dzieki, to cenna informacja, tego przepisu widocznie nie znali urzednicy (skad maja znac, jaka te babki tam tylko kawe i herbate pija) w brzegu i opolu (przynajmniej na poczatku nie znali, potem moze ktos ich douczyl)

inna sprawa, nie orientujesz sie, jak wtedy za przykladowo 2-3 lata wygladala by sprawa opodatkowania sie w Niemczech i koniecznosci zaplacenia tych 10% plus odsetki w urzedzie skarbowym w Polsce, czy nie mozna by starac sie (tylko teoretycznie, nie chodzi mi o to zeby naprawde tak probowac) zaplacic ten podatek w Niemczech, liczac na to, ze urzedy sie nie dogadaja?

el-slawek

#13 Re: Urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania
Andrzej_W Wysłano: 2006/5/3 13:14
Mam blade pojecie o takich rozliczeniach, wiec nie sugaruj sie moja opinia jak wyrocznia. Ale wydaje mi sie, ze ten podatek musisz zaplacic w Polsce, nie mozesz sobie go przenisc do innego panstwa.

Nawej jesli uzyskujesz dochody z pracy w Polsce, a potem przeprowadzisz sie do Niemiec i dalej zarabiasz juz tylko tam, to podatek dochodowy od tego co zarobiles w Polsce, musisz w Polsce zaplacic (liczac go wedlug wyzszych progow, ze zwgledu na dochody osigniete w Niemczech, ale to juz inna sprawa).

Wyglada mi na to, ze zaplaciliscie ten podatek w jedyny zgodny z prawem sposob.

Inna rzecz, ze gdybyscie go nie zaplacili wcale, to byc moze urzad skarbowy by sie nie polapal lub Was nie znalazl po wyjezdzie z Polski, Wasze naleznosci by sie przedawnily (pewnie po 5 latach) i dalej moglibyscie spac spokojnie. Jednak wtedy bylaby to kwestia przedawnienia, a nie zgodnego z prawam rozliczenia podatku.

Pozdrawiam serdecznie.

#14 Re: Urzad skarbowy wlasciwy dla miejsca zamieszkania
el-slawek Wysłano: 2006/5/3 13:19
dzieki,

tak wlasnie myslalem, nas juz to raczej nie dotyczy, ale gdybym mogl cofnac czas, to bym nie zaplacil tego podatku i zobaczyl co sie stanie, jak pisalem wczesniej, prawie bez ryzyka

el-slawek

#15 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
Konrad Wysłano: 2006/5/3 14:24
Slawek boj sie Boga,
pochwalasz i zachecasz do popelnienia przestepstwa - i to "najgorszego", bo skarbowego :-D
Bezsprzecznym faktem jest to, ze podatki to nasza ciezka krwawica ktora rzadzacy tyrani wyrywaja nam z gardla po czym wydaja na ####ly albo co gorsza defrauduja.
Ale niestety ci tyrani maja nieprzyjemne mechanizmy represji i jak wpomnial Tomek moze sie zdarzyc ze wyciagna cie z auta na granicy (wiem ze granice powoli znikaja) bo w ich komputerze stoi ze jestes poszukiwany. Od dwoch osob ktore znam (jedna bardzo dobrze) slyszalem tego typu historie, ludzi traktowanych jak przestepcow i czekajacych dlugie godziny na granicy na wyjasnienie glupiej sprawy.
Inne historie znam z naszej prowincji gdzie ludzie obciazeni zostali takimi odsetkami karnymi ze ich dobrze prosperujace firmy padaly jak muchy. Naprawde chce Ci sie czekac na przedawnienie w nadziei ze moze zapomna albo sie pogubia?
Rownie dobrze mozna nie placic GEZ i chowac telewizor do szafy za kazdym razem gdy dzwoni dzwonek. :-D

Pozdrawiam Konrad

#16 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
el-slawek Wysłano: 2006/5/3 16:49
jesli chodzi o gez, to jest prosty sposob, po prostu nie wpuszczac do mieszkania, im nie wolno wchodzic do mieszkania, chyba ze sa juz z policjia

w sprawie mieszkania akurat uwazam inaczej:
gdyby chodzilo o okres np. 2 lat od kupna mieszkania, mozna by mowic o zamiarze kupna lokalu by je z zyskiem odsprzedac, ale 5 lat to kupa czasu, w tym czasie mozna byc zmuszonym zmienic prace (tak wlasnie moj brat musial zrobic i przeprowadzic sie z wroclawia do warszawy, tam sprzedac i tu kupic, ale tu nie chodzilo o mieszkania dofinansowywane od spoldzielni lub miasta, jak w przypadku mojej zony) i dlatego uwazam, ze jak jestem zmuszony sprzedac mieszkanie nie w celach zarobkowych, tylko np. zeby wyjechac z kraju po zalozmy przemieszkaniu 4 lat, to nie nalezy sie panstwu 10% podatek od wzbogacenia sie (w koncu jakie wzbogacenie, jesli 4 lata temu za ta sama kwote plus inflacja sie sprzedalo? to mieszkanie akurat nie bylo w TOP-location)

el-slawek

#17 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
adam Wysłano: 2006/5/3 18:03
hi,

Konrad ma 100% racje w tym ze zachecasz do lamania prawa co juz jest lamaniem prawa, czyli zlamales prawo i archiwum it-polonia moze posluzyc prokuraturze jako dowod :-D

Niezaplacenie podatku jest przestepstwem karno-skarbowym za co mozna pojsc do wiezienia!!!
W tym momencie wspolpraca miedzy panstwami w EU w przypadku przestepstw podatkowych zaciesnia sie i mozna sie spodziewac ze (o ile juz tak nie jest) wystawia europejski nakaz aresztowania i niemiecka policja odstawi Cie do granicy. Nikt w Polsce nie bedzie Cie szukal gdziekolwiek oni wpisza Twoje dane do komputera i ty znajdziesz w swojej skrzynce pocztowej wezwanie na policje albo co gorsza przyjada po Ciebie o 5 rano :-D

jak mawial pewien madry czlowie sa w zyciu dwie pewne rzeczy: smierc i podatki :-D

#18 Re: Podatek od sprzedazy nieruchomosci w Polsce , a podatek w Niemczech
Konrad Wysłano: 2006/5/3 18:13

Cytat:
archiwum it-polonia moze posluzyc prokuraturze jako dowod

Tomek, radze ci dobrze bierz dobrego adwokata, bo ani sie nie obejrzysz a uslyszysz tupot wielu stop na schodach, drzwi wyleca z hukiem i chlopaki w skorzanych plaszczach rzuca sie jak szczerbaty na orzeszki na Twoje serwery :-D
Konrad

Możesz przeglądać wątki.