Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
arekwal Wysłano: 2006/2/9 19:29
Czy mogę sobie odliczyć koszty dojazdu do pracy jeżdżąc jeszcze samochodem na polskich blachach? Pewnie tak, ale nie jestem pewny, czy później nie będę miał problemów, zapłacę kilkakrotnie więcej niż kwota mi zwrócona. Do końca to przecież nie jest legalne, fair. Samochód jest zarejestrowany na ojca, a ja jestem współwłaścicielem. W zeznaniu podatkowym trzeba wpisać numery rejestracyjne samochodu i nie wiem jak postąpić. Czy miał ktoś podobną sytuację i mi poradzi? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedzi

#2 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
baranek Wysłano: 2006/2/9 20:31
Zakladam, ze chcesz odliczyc ryczaltowo kilometry, a tam przeciez nie musisz podawac, ze jezdziles samochodem. Liczy sie odleglosc. Napisz po prostu, ze jezdziles komunikacja miejska.
No i wyglada na to, ze rozliczasz sie bez pomocy doradcy podatkowego (wzgl. kogos kto sie na tym zna). Z doswiadczenia moge powiedziec, ze na to sie raczej nie powinno zalowac, jesli w tym nie siedzisz, to nie znasz wszystkich kruczkow co mozna odliczyc a co nie.

baranek

#3 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
siudy Wysłano: 2006/2/9 22:18
Witam,

Ja na poczatku pobytu w DE przez ponad rok jezdzilem na polskich blachach i w tym czasie robilem dwa rozliczenia podatkowe. W obu steuerberater nie wiedzial problem zeby odpisac koszty dojazdu do pracy mimo ze auto bylo na polskich numerach. Wlsnie przejrzalem oba zeznania zrobione przez niego i w obu nie znalazlem numerow rejestracyjnych auta.
Moim zdaniem nie powinienes miec problemow.
Pozdrawiam
Siudy

#4 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
TheMarty Wysłano: 2006/2/10 8:28
tak jak mowi Baranek: nie powinno byc problemu, po prostu podajesz odleglosc i juz. A poza tym, Steuerberater sie przydaje - co roku wypada mi zawsze cos nowego (jakas nowa sytuacja), poza tym mila pani Berater zawsze cos dodatkowo podpowie i poradzi - i co wazne - bierze odpowiedzialnosc za prawidlowe wypelnienie zeznania podatkowego. Co prawda kosztuje mnie to za kazdym razem 60-150 euro (w zaleznosci od kwoty zwrotu), ale jak na razie nie narzekam. I w ogole, jest to chyba niewiele za spokoj od strony FA (jak wiadomo z FA nie ma co walczyc, bo i tak FA zawsze wygra).

#5 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
Konrad Wysłano: 2006/2/10 9:11
Czesc,

Cytat:
wiadomo z FA nie ma co walczyc, bo i tak FA zawsze wygra

Walczyc o swoje warto - w zeszlym roku nie chcieli mi uznac odpisania kosztow mieszkania w DE ze wzgledu na dom w PL (wczesniej zwracali bez bolu) - nawet SteuerBerater (SB) mowil ze szanse na uwzglednienie odwolania sa nikle - ja sie uparlem, FA przyznal racje (w drodze wyjatku :) ) i kase zwrocili.
Oj, warto sie bylo odwolac :-D
Znajomy opowiadal (choc lubi przesadzac) jakie przeboje ma z FA, ale majac firme odlicza nawet rozmowy z automatow publicznych bo, jak mowi, komorka jest dla niego za droga a nie jego wina ze automat publiczny nie drukuje faktury.

Za doradce w Lohnsteuerhilfeverein placi sie w zaleznosci od dochodow - wychodzi taniej od SB a usluga ta sama (nie moga tylko rozliczac firm). Placisz skladke raz na rok - masz prawo do korzystania z ich uslug kiedy dusza zapragnie. Za kazdym razem gdy mam jakies pytanie lapie za telefon albo wpadam do ich biura - jak na razie powodow do zazalen nie mam.
Dwa lata temu FA sie pomylil na moja niekorzysc- ja bledu nie wykrylem, na szczescie LSHV byla czujna i sprawe od rozu zalatwila - tym samym ich prowizja zwrocila sie od razu z nawiazka.

Koszty dojazdu odliczamy od poczatku pobytu w DE - w 2001 ryczalt byl wyzszy niz faktyczne koszty przejazdy pociagiem. Wtedy SB rozliczal mnie i zone tak jakbysmy oboje jezdzili wlasnymi samochodami choc mielismy 1 (slownie jeden) samochod a jezdzilismy pociagiem i pracowalismy w tym samym miescie. Zadnych numerow blach nigdzie nie podawalismy. Od zeszlego roku ryczalt jest nizszy i przedstawiamy bilety miesieczne do rozliczenia.

Pozdrawiam
Konrad

#6 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
Dzid Wysłano: 2006/2/10 10:24
Konrad daj wiecej info o tym Lohncostam - jak sie z nimi skontaktowac, ile placisz rocznie, co to za prowizja itd itp
Czy mowia po polsku? ;-) albo chociaz po angielsku?

#7 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
Konrad Wysłano: 2006/2/10 10:53
Dzid,
adres zapodam Ci z domu - gdzies mi w tej chwili wcielo wizytowke.
Co dla mnie jest zaleta moze byc wada dla Ciebie - ich biuro jest w Wiesbaden (kolo dworca).
Lohnsteuerhilfeverein ma jednak biura w kazdym miescie - w Ffm na pewno tez sie jakies znajdzie.
Problem jest w tym ze nie wolno im obslugiwac firm - a Ewa jest selbständig. Kobiecina mowi po angielsku (polecalem ich juz koledze Chinczykowi) - wiec o wspomniany powyzej szczegol bedziesz sie mogl zapytac.
Przy okazji - bede mial do Was "sprawe" - zadzwonie do Ciebie jak Slonce Znowu Wzejdzie (czytaj - jak tesciowie pojada).
Konrad

#8 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
Sikor Wysłano: 2006/2/10 11:10
Cytat:

Dzid napisał:
Konrad daj wiecej info o tym Lohncostam - jak sie z nimi skontaktowac, ile placisz rocznie, co to za prowizja itd itp
Czy mowia po polsku? ;-) albo chociaz po angielsku?

Lohnsteuerhilfeverein sa bardzo poplularne, jest tego cala masa, zerknij TU

Korzystalem z ich uslug przez pierwsze 2 moje rozliczenia tutaj.
Niestety kase biora od wysokosci Twoich zarobkow, a nie tego ile sie uda odliczyc
(naprawde bardzo motywujacy sposob rozliczenia ;-)).
Brali cos 160 czy 170 EUR, a poniewaz odliczen poza standardowymi nie mam,
wiec od 2 lat rozliczam sie sam (tzn. przy uzyciu WISO Sparbuch).

#9 Re: Odliczenie kosztów dojazdu do pracy samochodem w PL zarejestrowanym.
Dzid Wysłano: 2006/2/10 12:41
A, racja, teraz pamietam, ze juz sie zastanawialismy na nimi w zeszlym roku, ale wlasnie byl problem z samozatrudniona Ewa... Skonczylo sie na samodzielnym wypelnieniu, a ze wyszla nam doplata, to pewnie FA nawet za bardzo sie nie wglebial :-)
W tym roku jednak bedzie trudniej, bo zdaje sie przysluguja jakies odliczenia z tytulu zakupu mieszkania?
No ale o tym to juz w sumie w nowym watku powinnismy pogadac.
Konrad: teraz to posiales! Czekamy na telefon!

Możesz przeglądać wątki.