Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 Porod w niemczech, mozliwosci
zancia Wysłano: 2005/10/26 15:51
Witam wszystkich!!
Mam pytanie dotyczace mozliwosci urodzenia dziecka w niemczech. Mianowicie chodze regularnie do lekarza na kontrole mam wyrobiona ksiazeczke niemiecka, jednak nie posiadam ubezpieczenia. Moj maz "pracuje"w niemczech. Chcielibysmy tu zostac czy jest szansa na uzyskanie pomocy ze strony niemiec, czy tylko prywatny porod. Moze znajdzie sie Matka, ktora juz to przerabiala i moze mnie pokierowac. Z gory dziekuje i pozdrawiam::-)

#2 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
PG Wysłano: 2005/10/26 16:12
Hej

Najpierw sie zapytam dlaczego nie posiadasz ubezpieczenia skoro maz pracuje w niemczech ?
Mam rozumiec, ze chodzac do lekarza w niemczech na kontrole placisz prywatnie ?

Jako pracujacy powinien sie postarac o tzw. Familienversicherung, ktore bedzie obejmowalo meza, ciebie i przyszle dziecko. Wystarczy ze to zglosi w swojej Krankenkasie.

Co do urodzenia w niemczech, niema zadnego problemu. Posiadajac ubezpieczenie dostaniesz cos od swojej Krankenkassy ( w przypadku mojej zony to bylo 70 EUR). Musisz oczywiscie sobie znalez Hebamme (polozna) bez tego nie puszcza cie ze szpitala prawdopodobnie.

Nie posiadajac ubezpieczenia, bedziesz musiala placic prywatnie.

Mam nadzieje, ze pomoglem

Pozdrawiam, Pawel

#3 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Gaja Wysłano: 2005/10/26 16:29
Co rozumiesz pod pojeciem: "ksiazeczka niemiecka"?
Opisz swoja wizyte u lekarza (niemieckiego): dostajesz jakies rachunki? Placisz od reki za cos?
CZy Twoj maz "pracujac" (czemu w cudzyslowiu?) ma tutaj ubezpieczenie zdrowotne?

#4 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
zancia Wysłano: 2005/10/26 19:16
Dziekuje za odpowiedz.
Cala sprawa polega na tym, ze ani ja, ani moj maz nie mamy ubezpieczenia. Jedynie polskie, ale te jak wiem duzo mi nie da. Maz czeka na decyzje o kontrakcie na "basis". Chcielabym wiedziec czy na wypadek jak mezowi sie nie uda to mam jakas szanse na pozostanie z dzieckiem i opieke medyczna.
Pozdrawiam serdecznie i dziekuje!!
:-)

#5 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
baranek Wysłano: 2005/10/26 22:50
Sprawa jest prosta: porod kosztuje i ktos musi za niego zaplacic. Jesli masz ubezpieczenie to ono za niego zaplaci, jesli nie masz, placisz sama. Nie wiem nad czym tu sie zastanawiac...

baranek

#6 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
baranek Wysłano: 2005/10/26 23:00
Acha, zapomnialem jeszcze, ze (podobno, nie sprawdzalem) mozesz urodzic majac ubezpieczenie polskie. Popatrz tutaj (w razie gdyby link przestal dzialac, to http://groups.google.com i szukaj pod haslem "poród w Schwedt")...

baranek

#7 @zancia
Gaja Wysłano: 2005/10/27 9:21
Znaczy to tyle, ze nie jestes ubezpieczona ani Ty sama ani przez meza (Familienversicherung).
Jesli jestes ubezpieczona w Polsce mozesz sprobowac przez formularze NFZ. Jesli go nie masz to placisz za porod (np. 24h pobyt w szpitalu i plukanie zoladka kosztowalo ok. 1000€!).

Jesli do czasu porodu nie uda sie Twojemu mezowi zalatwic ubezpieczenia dla siebie i Ciebie to:
1. popytaj w prywatnych ubezpieczalniach (np. Debeka, Allianz, Victoria itd) czy mozesz sie ubezpieczyc prywatnie
2. poszukaj w swoim regionie jakis organizacji koscielnych, ktore pomagaja kobietom "w trudnych sytuacjach". One maja kontakty ze szpitalami, moga Ci wiec pomoc w zalatwieniu kosztow porodu.

Ciagle nie rozumiem :
kto dal Ci te ksiazeczke? Placilas za nia? Placisz za kazda wizyte u lekarza?

Gaja

#8 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
TheMarty Wysłano: 2005/10/27 9:38
Hej,

Jak rozumiem, twoj maz pracuje tu albo "nie na bialo" ;-) , albo jako pracownik polskiej firmy. W obu przypadkach zakladam, ze nie zarabia az tak wielkich kokosow. W obu przypadkach widoki dla was sa kiepskie.
W takim razie, bez ubezpieczenia tutaj raczej bedzie ciezko, bo wszystko bedzie CHOLERNIE drogo kosztowac...

Mozna probowac ubezpieczyc sie prywatnie, ale nie wiem czy to sie uda (pewnie wymagaja zeby jednak pracowac w DE), poza tym prywatnie ubezpieczyc sie w DE mozna dopiero od pewnego poziomu zarobkow (chyba cos ok. 40000€ rocznie brutto).

Macie w ogole tutaj konto w banku?

Skoro macie ubezpieczenie w PL, to na waszym miejscu pojechalbym rodzic do PL...

#9 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Dzid Wysłano: 2005/10/27 10:25
Czesc.
Ja tylko w kwestiach ekonomicznych. Dosc dlugi (4 dni) naturalny porod i dwudniowy pobyt po porodzie w Szpitalu Sw. Marka w FFM kosztowaly prawie 3300EUR (rachunki za mame i dziecko).
Co do "ksiazeczki" to pewnie chodzi o Mutterpass. Zaklada to sie przy pierwszej wizycie u ginekologa, podczas ktorej stwierdzona zostaje ciaza. W PL tez cos takiego jest - ztcw.
Znow ztcw zadna kasa chorych nie przyjmie ciezarnej bez legalnego pobytu i dochodow w BRD - no chyba ze zazadaja jakichs horrendalnych stawek platnych z gory.

Pozdrawiam.

#10 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
zancia Wysłano: 2005/10/27 20:56
hej
dzieki za wszystkie rady. moj maz pracuje na czarno, to fakt. faktem jest tez to ze nie mamy niemieckiego ubezpieczenia
jezeli chodzi o lekarza, tak mam mutterpass (ksiazeczka przebiegu ciazy) place od reki bez zadnych rachunkow.
to co juz wiem to napewno jade za 2 tyg do polski, zeby zalatwic wlasnie formularz z nfz. dzieki serdeczne za wszystkie rady.

mamy konto w banku. ja w zeszlym roku pracowalam tu przez 4 miesiace na bialo, mialam ubezpieczenie w AOK i nie wiem czy i jak moglabym sama tam oplacac skladki. moja karta ubzp jest wazna do 2007. ale czy mi sie to uda.
jeszcze raz dzieki.

#11 Re: @zancia
zancia Wysłano: 2005/10/27 21:02
ksiazeczke tzn muterrpass dostalam od lekarza prowadzacego, ona jest zadarmo(hehe....tzn w cenie napewno wizyty) tak place za kazda wizyte, poprostu nie mam wyjscia chodze tam prywatnie.
pozdrawiam zancia

#12 Re: @zancia
Dzid Wysłano: 2005/10/28 9:48
Mam tu znajomych w podobnej sytuacji. Czym oglabys napisac ile kosztuje Cie taka wizyta? Tzn wiem ile my placimy, ale ztcw to stawki sie roznia w zaleznosci od ubezpieczenia - wiec pewnie jego brak tez ma na to wplyw.

#13 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Ole_k Wysłano: 2005/10/28 16:50
Uwaga : Ten druk z jest WAZNY tylko w naglych przypadkach (wypadkach) nie dotyczy normalnego leczenia !!! Cos mi sie wydaje ze skoro wiedzialas o ciazy i terminie porodu a odbedzie sie to w tym czasie w niemczech to nasza kasa MOZE Ci nie pokryc tego kosztu. Jestem w podobnyum przypadku tzn uzywam tego druku pracujac jako pracownik kontraktowy polskiej firmy na terenie niemiec, po informacjach z funduszu i ambasady polskiej oni pokrywaja tylko nagle przypadki leczenia. Druk wydawany jest pierwsze tylko na miesiac, drugi raz juz na dwa miesiace a po nowym roku ma sie wogole zmienic zasada ubezpieczenia za granica.

Ole'k [maz Oli]

#14 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Milena Wysłano: 2005/10/28 19:35

1. Jeśli posiada się E111, to rzeczywiście "przysługują świadczenia zdrowotne w zakresie koniecznym biorąc pod uwagę ich charakter i przewidywany okres pobytu w Niemczech. O uznaniu świadczeń za konieczne w danum przypadku decydować będzei lekarz udzielający pomocy".

Taką informację uzyskasz, gdy na wniosku o wydanie formularza poprosisz o dołączenie informacji o przysługujących Ci swiadczeniach na teranie Neimiec.

2. Z tego co wiem E111 NIE uprawnia do świadczeń związanych z prowadzeniem ciąży, porodem ani usuwaniem ciąży.

3. Jeśli jednak masz któryś z formularzy E 106, E 109, E 120 albo E 121, to przysługuje Ci pełen zakres świadczeń.

Najlepiej wypytaj o to wszystko przy składaniu wniosku o wydanie formularza.

#15 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Milena Wysłano: 2005/10/28 19:42
Aha, i jeszcze jedno:

Cytat:

Ole_k napisał:
Druk wydawany jest pierwsze tylko na miesiac, drugi raz juz na dwa miesiace
Ole'k [maz Oli]

Nie prawda. Druk z serii E może być Ci od razu wydany na dłużej. To zależy od tego, na jak długo planujesz wyjechać, z jekiego powodu (w jakim celu) i JAK TO UDOKUMENTUJESZ.

#16 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Ole_k Wysłano: 2005/10/28 21:38
Przepraszam ale w omawianym przypadku JAK uzyskac inne formularze ?!
Mozliwy ew. tylko bedzie E111 jesli wogole taki dostanie w polsce [obawiam sie ze sa na bezrobotnym], pracuje legalnie mam legalny pobyt, i mamy TYLKO E101 [ja] i E111[zona]. Na E111 zony stoi jak byk napisane wazne druki tylko do konca roku od nowego roku wydawana bedzie karta ubezpieczenia europejskiego ktora wprowadzaja wszytkie kraje unii. W info wydawanym przez NFZ odnosnie swiadczen lekarskin na terenie unii i wszytkich tych formularzach pisze jak byk ze dotycza w wiekszosci TYLKO swiadczen naglych a nie podstawowej opieki lekarskiej. Jak udowodnic ze mozesz potrzebujesz druk na dluzej skoro przewaznie skladki ZUS placi sie na nastepny miesiac? Podejmujac legalna prace w danym kraju unii tracisz AUTOMATYCZNIE prawo do ubezpieczenia zdrowotnego poprzedniego kraju i musisz placic tam gdzie pracujesz, jednym z wyjatkow jestem JA pracownik kontraktowy pracuje w DE a ubezpieczenie mam w PL.

W zasadzie wszytko jest TUTAJ

Ole'k [maz Oli]

PS. Po dzisiejszych rozmowach z ambasada i konsulatem Polski - coraz bardziej widac roznice miedzy nowymi i starymi obywatelami unii i to ze unia jest dla bogatych obywateli [zwyki prosze siedziec i nie wychylac sie spod swojej strzechy].

Chyba rozwiazaniem jest E111 i wczesniak ;))

#17 Re: Porod w niemczech, mozliwosci
Milena Wysłano: 2005/10/28 22:32
To co napisałeś w ostatnim swoim poście nie stoi w sprzeczności z tym, co napisałam ja.

Uścislę natomiast kilka nowych kwestii:
Cytat:

Ole_k napisał:
Przepraszam ale w omawianym przypadku JAK uzyskac inne formularze ?!

Jak uzyskać - to juz inna sprawa. Nie znam z resztą szczegółów "przypadku" ( np. z jakiego tytułu jest ubezpieczenie w Polsce i co zostanie podane jako pretekst wyjazdu). Ale pewnie ciężko.
Cytat:

Na E111 zony stoi jak byk napisane wazne druki tylko do konca roku od nowego roku wydawana bedzie karta ubezpieczenia europejskiego ktora wprowadzaja wszytkie kraje unii.

A no tak. Co nie zmienia faktu, że do czasu wprowadzenia tych kart również dla polskich obywateli można od razu otrzymać formularz z serii E na okres dłuższy niż miesiąc.
Cytat:

W info wydawanym przez NFZ odnosnie swiadczen lekarskin na terenie unii i wszytkich tych formularzach pisze jak byk ze dotycza w wiekszosci TYLKO swiadczen naglych a nie podstawowej opieki lekarskiej.

W info, które ja otrzymałam od NFZ taka uwaga jest tylko odnośnie E111. Przy E106, E109, E120 i E121 jest podane tak, jak już pisałm: "masz prawo do korzystania za wszystkich świadczeń, które otzymałaby osoba ubezpieczona w Niemczech".
(Może to NFZ wydaje sprzeczne informacje?)
Cytat:

Jak udowodnic ze mozesz potrzebujesz druk na dluzej skoro przewaznie skladki ZUS placi sie na nastepny miesiac?

Można na kilka sposobów dostać formularz E111 na kilka miesięcy:
Np. studenci wyjeżdżający na studia.
Albo emeryci
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=3&artnr=707
I pewnie jeszcze na pare innych sposobów.
Nie wiadomo jednak, czy dotyczy to tego przypadku.
Cytat:

Podejmujac legalna prace w danym kraju unii tracisz AUTOMATYCZNIE prawo do ubezpieczenia zdrowotnego poprzedniego kraju

Och, to znowy nie prawda / nieścisłość. I też zależy od konkretnego przypadku. Nie jest tak np. w przypadku legalnie pracujacych studentów. NIe będę się jednak rozpisywać, bo przykład, który bym podała najprawdopodobniej nie dotyczy tego przypadku i by tu nie pomógł.
Cytat:

Chyba rozwiazaniem jest E111 i wczesniak ;))

:) A tak na serio to albo gruby portfel, albo powtrót na jakiś czas do Polski, by bezpiecznie urodzić i się nie zrujnować finansowo.

Pozdrawiam serdecznie

Możesz przeglądać wątki.