Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 rozliczenie podatku - gdzie lepiej
Misiek Wysłano: 2004/12/29 14:42
Witam!

Jestem swiezym uzytkownikiem i nie pracuje w IT, tylko na Uniwersytecie ale mam nadzieje ze i tak mi pomozecie

Sprawa jest nastepujaca:
Jako pracownik naukowy moge rozliczyc sie z podatkow tylko w Polsce, (art 18 umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania) i nie placic podatku w DE.
Pytanie - jak to zrobic i czy sie to oplaca. Jak rozliczyc tutejszy dochod w PL, tzn co jest dochodem do opodatkowania ? Np. czy od dochodu brutto odlicza sie skladki na krankv i rentv ?
Niestety slynne odliczenia diet i ryczaltow hotelowych w 2004 roku juz nie istnieja albo sa mocno ograniczone.

Mam tez pytanie o wyliczenie podatku w DE, a w szczegolnosci o kwote wolna od podatku. W wiekszosci programow jest taka pozycja jak: Freibetrag aus LStKarte. Jak to sie ma do klasy podatkowej, tzn jesli wybralem klase 3 bo akurat jestem zonaty, to mam jeszcze wpisac kwote wolna (w tym przypadku ok. 15000€) do tej rubryki, czy ta kwota jest juz jakos uwzgledniona przy wyborze klasy ?

Pozdrawiam

Misiek

#2 Re: rozliczenie podatku - gdzie lepiej
tomek Wysłano: 2004/12/29 15:18
1. moim zdaniem rozliczac musisz sie tam gdzie placisz podatek od zarobkow, jesli w DE to rozliczenie tez w DE, jesli go placisz w PL to rozliczasz sie w PL. ustawa mowi o PODWOJNYM opodatkowaniu, tzn. ze dochody z jedenego kraju TYLKO w tym kraju sa opodatkowane a nie w obydwu....
2. freibetrag, czy masz takowy na swojej lohnsteuerkarcie wpisany?? tylko ten ma znaczenie i jest zwiazany z dziecmi lub odpisami od podatku zwiazanymi z inwestycjami. jesli nic nie masz na swojej lohnsteuerkacie to tez NIC tam nie wpisujesz. Freibetrag nie ma nic wspolnego z klasa podatkowa!!

pozdrowienia
tomek

#3 Re: rozliczenie podatku - gdzie lepiej
Misiek Wysłano: 2004/12/29 17:31
Na razie nie place nigdzie podatku. Moge sie rozliczyc w PL albo DE, tylko ze jesli w PL to nie wiem jak ustalic dochod.
Co do Freibetrag, OK nie mam go na karcie ale tez, ponizej rubryki "Gemeindsbehörde" nie mam nic wpisane, bo jak ww nie place podatku w DE poki co.
Czy Freibetrag to jest kwota wolna od podatku, ktora w przypadku zonatego wynosi ok 15000€ a kawalera polowa tej sumy, czy to jest cos zupelnie innego ?

#4 Odpowiedzi
kaminka Wysłano: 2004/12/29 18:38
Czesc Misiek,

1. co do podatkow w Niemczech: Mieszkajac i pracujac w Niemczech jest sie unbeschränkt einkommensteuerpflichtig. To oznacza, ze placi sie podatek w Niemczech od wszystkich dochodow z calego swiata. Poprzez umowe o unikaniu podwujnego opodatkowania ograniczaja sie dochody podlegajace w Niemczech podatkowi do tych, ktore sie zdobywa w Niemczech. Jednak dochody z pozostalych panstw podlegaja w Nimczech progresji.
Nie wiem jaka masz umowe, wiec jest mi ciezko powiedziec cos konkretnego w sprawie twoich podatkow w Niemczech. Robiac rozliczenie podatkowe w Niemczech odciaga sie od podatku krankenversicherung, rentenversicherung und... jako sonderausgabe.

2. co do Freibetrag: kwota wolna od podaku wynosi ponad 7.000,00 € i przysluguje kazdemu podatnikowi. Majac klase 3 (zona/maz 5) przysluguje podatnikowi z klasa 3 podwujna kwota wolna od podatku, podatnik z klasa 5 nie dostaje zadnej kwoty wolnej od podatku. Pozycja Freibetrag na karcie podatkowej oznacza cos innego. Jezeli podatnik ma wysokie koszty zdobycia dochodu, albo czekaja go wysokie koszty zwiazane z jaka operacja itp. to moze on wpisac sobie dodatkowa kwote wolna od podatku. W nastepnym roku musi on zlozyc rozliczenie podatkowe. Wtedy sprawdza urzad finansowy, czy ten Freibetrag byl slusznie wpisany, czy tez nie. Jezeli byl wpisany za wysoki Freibetrag, czeka doplata!!!

Jezeli gnebia Cie jeszcze jakies pytania, to pisz. Jezeli nie, to zycze milego Sylwka!!!

Anka :-)

#5 Re: Odpowiedzi
Misiek Wysłano: 2004/12/29 21:45
Czesc Anka ,

Wielkie dzieki za wyczerpujaca odpowiedz i wyjasnienie sprawy Freibetrag.

Co do podatkow, w umowie o unikaniu podwojnego opodatkowania jest specyficzny przepis dla pracownikow naukowych i nauczycieli, ze przez 2 lata od przyjazdu do Niemiec moga sie rozliczac ze swoich zarobkow tylko w Polsce. Oznacza to ze w DE mozna nawet nie placic skladek na Lohnsteuer i tak jest wlasnie ze mna w roku 2004.
Moge tez oczywiscie rozliczyc sie w DE, jesli bede chcial.

Rozumien z tego ze jesli wybiore rozliczenie w PL musze opodatkowac sie na zasadach ogolnych. I tu jest problem wlasnie: jaki dochod podac do PITa. Od moich zarobkow brutto odciagane byly wszystkie skladki i podatki poza Lohnsteuer. Czy wiec:
- dochod do opodatkowania w PL to moj dochod netto, ktory fizycznie wplynal na moje konto
- czy jest to dochod brutto, wlaczajac wszystkie pobrane skladki (co jest dla mnie malo logiczne, ale w polskim systemie podatkowym wszystko jest mozliwe).

Pozdrawiam :-)

#6 Re: Odpowiedzi
fodnik Wysłano: 2004/12/30 8:44
witam,

W 1999 pracując w Niemczech musiałem rozliczyć się w Polsce (dodatkowy przychód w PL).
Podstawą opodatkowania przychodów niemieckich była kwota netto dochodów a udokumentowaniem tego wyciągi przelewów z banku. Przelicznik na PLN wg. średniego kursu NBP (tabela "B"-sprzedaż)
na dzień wpływu przychodu na konto.
Jak pamiętam kwota dochodu w DE nie stanowiła podstawy do jakichkolwiek odliczeń
od dochodu/przchychodu jakie wtedy w PL obowiązywały (tylko przychód w PL).
Oczywiście :) nie udało nie się całkowicie uniknąć dodatkowych obciążeń dla fiskusa w PL
i musiałem zapłacić jakieś kilkaset PLN (200-300) jako podatek od dochodów w DE.
Szczegółów nie pamiętam - wieki temu to było.

pozdrawiam,
fodnik.

#7 Re: Odpowiedzi
Misiek Wysłano: 2004/12/30 19:24
Dzieki Fodnik. To sporo wyjasnia.
Pozdrowienia i udanego Sylwestra !

Misiek

Możesz przeglądać wątki.