Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

#1 Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
remo Wysłano: 2004/2/11 17:40
Witam,

przez 1,5 roku pracowalem w Niemczech na GreenCard. Przez okres pobytu placilem oczywiscie wszystkie podatki w tym skladke na przyszla emeryture. Oczywiscie wplaconej tam kasy nigdy nie dostalem z powrotem, emerytury w Niemczech tez nie dostane bo bylem za krotko, polski ZUS tego okresu mi nie zaliczy bo w koncu nie jemu placilem, slowem szlag mnie trafia.
Czy moze mi ktos pomoc i doradzic jak odzyskac skladki placone w Niemczech albo chociaz spowodowac zeby polski ZUS zaliczyl okres pracy w Niemczech? W koncu po powrocie do Polski musialem zaplacic troche kasy polskiej skarbowce z tego co zarobilem w Niemczech.

pozdrowka

#2 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
Killservice Wysłano: 2004/2/11 18:43
poszukaj takiego tematu u nas na forum w archiwum...
Tomek podawal chyba mozliwosci gdzie i jak odzyskac kase....
jest to na 100% tylko poszukaj

#3 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
kocur Wysłano: 2004/2/12 12:59
Cytat:
W koncu po powrocie do Polski musialem zaplacic troche kasy polskiej skarbowce z tego co zarobilem w Niemczech.

Tak z ciekawosci bo pierwsze slysze - co musiales zaplacic i dlaczego?

Kocur

#4 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
Draco Wysłano: 2004/2/12 13:02
Pewnie nie wracal do Polski 1.1, stad czesc roku (bo pracowal zapewnie wiecej niz 183 dni) w RFN, za co nalezy sie podatek.

D.

#5 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
hoshi Wysłano: 2004/2/12 13:18
Cytat:
Pewnie nie wracal do Polski 1.1, stad czesc roku (bo pracowal zapewnie wiecej niz 183 dni) w RFN, za co nalezy sie podatek.

tez nie rozumiem.

podatek zaplacil juz przeciez raz w niemczech, a jest umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania.
zarobek w niemczech moze miec jedynie wplyw na zmiane klasy podatkowej jesli pracowal jednoczesnie w polsce.

t.

#6 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
TheMarty Wysłano: 2004/2/12 13:29
Ja mysle, ze nie o podatek jemu chodzi, bo podatki sie placi i juz (niezaleznie gdzie i komu) :-D .

Pytanie jest raczej typu - placil skladki na ubezpieczenie spolecznie (tzw. ZUS) przez 1,5 roku, potem pojechal do Polski, i co teraz? Nie wiem jak to jest dokladnie, ale o ile pamietam (gdzies kiedys obilo mi sie o oczy), ze nalezy w DE pracowac co najmniej 5 lat (i placic skladki) aby nabrac prawa do niemieckiej renty-emerytury w wypadku opuszczenia DE na stale (w przypadku stalego pobytu w DE praw sie dopiero nabywa po 65 roku zycia :-D ). Do tego czasu skladka chyba przepada (bo nie zapominajmy, ze panuje tu system ze to co my placimy teraz, to leci na aktualnych emerytow).

Pewnie nalezaloby sie w ZUS-ie dowiedziec(niemieckim albo polskim)., czy nie mogliby skladki przepisac.

Pozdrowionka

#7 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
remo Wysłano: 2004/2/12 13:53
Do Polski worcilem w maju 2002. Polskiej skarbowce musialem zaplacic ponad 200zl jako jakis tam ryczalt za 4 miesiace 2002 roku, pomimo ze wszystkie podatki zostaly solennie zaplacone w Niemczech. Najlepsze jest to ze najpierw jeden urzedas w polskiej skarbowce wyliczyl mi ze dostane zwrot kasy, potem jednak inny urzedac wyliczyl ze to ja musze jeszcze zaplacic. Szkoda ze urzednicy US nie odpowiadaja za to co mowia - eh ta polsza...

#8 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
remo Wysłano: 2004/2/12 13:57
To ze po 5 latach dostalbym w DE emeryturke to tez wiem. Ale gdy powstawal GC maksymalny czas na jaki mozna bylo wyjechac do DE bylo tez 5 lat. Slowem nikt z GC nie mial szans na emeryturke w DE. Zapewne jest wiecej ludzi takich jak ja ktorzy wrocili przed uplywem 5 lat do Polski i tez by chcieli odzyskac skladki emerytalne wiec jak ktos sie orietnuje czy da sie to zrobic (i jak;-) to bede wdzieczny za info.

#9 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
Killservice Wysłano: 2004/2/12 14:03
juz pisalem przegladnij archiwum!!! odpowiedz jest moze nie super dokladna (z tego co pamietam) ale jest!!!

#10 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
maz_Ulli Wysłano: 2004/2/12 14:55
Adenauer z Cyrankiewiczem podpisali umowe ze kazdy placi swoim rencistom (emerytom)
z tym ze nalicznie za lata przepracowane w stosownie tym drugim kraju
sie odbywa na zasadzie co by bylo gdyby - czyli jezeliby gornik ktory placil skladki ZUS w kopalni Wujek by pracowal te same lata zaliczane do emerytury w Gelsenkirchen ile by on tez wplacil do BFA i wg. tego naliczany byla jego emerytura
- jakiekolwiek inne przeliczania PRLowskiej zlotowki na DM byly bez sensu

emeryci ktorzy wracali z Niemec do PRL byli raczej rzadkoscia
- a jezeli to wracali fizycznie, a nie formalnie - zyli w Polsce, a papierkowo w Niemczech.

Ale teraz to jakos nakrecono odwrotnie - i kazdy wyplaca emeryture na podstawie skladek wplaconych do ZUS i do BfA niezaleznie od siebie

Jak to bedzie wygladac za 30 lat kiedy dojdzie do realizacji - tego nikt nie jest w stanie powiedziec
- moze do tego czasu bedzie uporzadkowane

W Niemczech do BfA wplaca polowe pracodawca i polowe pracobiorca
i tylko te 50% pracobiorcy moze byc odzyskane - przy jednoczesnym spisaniu okresu ubezpieczenia na straty - a to moze by akurat 1,5 roku decydujace.

Walter

#11 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
st Wysłano: 2004/2/12 16:49
Podobno czesc wplacona przez pracownika (50%) mozna odzyskac po dwoch latach od wyjazdu z Niemiec, jezeli sie pracowalo krocej niz 5 lat. Czy ktos moze wie cos na ten temat?

W starych postach nie moge nic znalezc...

Przemek

#12 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
pit_bs Wysłano: 2004/2/12 16:54
!!! 'Szukaj' pomaga:
Jest kilka starych watkow na forum o tym , chyba najlepszy z nich link jest ponizej:

Emerytury

Piotr

#13 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
tomekp Wysłano: 2004/2/12 17:00
Dzieki za odkurzenie tego tematu. Tez kiedys na tym forum probowalem sie czegos dowiedziec o mozliwosciach odzyskania czesci wplaconych skladek, ale z niewielkim skutkiem.
Wiem, ze kasa wplacana tu w DE (a przynajmniej jej czesc) moze byc przelana na nasze konto w ZUSie, ale trzeba bedzie tego pewnie osobiscie przypilnowac. Mala to pocueszenie, ze ZUS polozy lape na moich ciezko zarobionych pieniadzach, ale jak to sie mowi "lepszy rydz niz Smigly".
Z drugiej strony, w PLu jest pewna maksymalna kwota od ktorej potracane sa skladki (cos 7 k zlotych brutto), czyli znacznie mniej ni tu zarabiamy, wiec moze jest szansa odzyskac chocby ta "nadwyzke"???

Pozdrawiam,

Tomek.

#14 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
maz_Ulli Wysłano: 2004/2/13 21:13
mysmy tego tematu nie zakonczyli - w archiwum -
bo przepisodawcy wogole do konca w tym zakresie nie pomysleli
- jest to aktualnie zadanie ze zbyt duzo niewiadomymi

wogole UE - United Europe w zakresie socjalnym -

MediCare - Kasa Chorych - Krankenkasse
Retairment - Emerytura - Renta
wszelkie ubzepieczenia od inwalidztwa niezdolnosci do pracy
wychowywanie dzieci - opieka nad dziecmi w wieku robaczkow ujednolicenie stopniowania szkol
ale rowniez uznanie dla lat wychowywania dzieci dla mam czy ojcow

wszystko to jest bardzo silnie skopane na poziomie UEropejskim - czyli kazdy sobie rzepke skrobie
jak za cesarza Wilusia i Napoleona III czy krolowej Wiktorii

#15 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
szyba Wysłano: 2004/2/18 19:36
czesc,
tamten watek, jakis rok temu zakonczyl sie, o ile pamietam, wlasnie moim postem. Dowiadywalem sie wtedy we wsyztskich mozliwych firmach polskich chwalacych sie odzyskiwaniem podatku/skladek emerytalnych z Niemiec. Bylo tych firm w internecie chyba 3 albo 4. tyle znalazlem. Napisalem do wszytskich, tylko z jednej przyszla wtedy odpowiedz ktora jeszcze raz tu cytuje:
----------------
Witam,

skladek emeryt. sie nie zwraca, ani teraz, ani przed czy po 5 latach, takie
przepisy , jest to obciążenie obowiązkowe i nie można się tego zrzec. W
pewnym okresie mogli się domagać zwrotu składek przedsiębiorcy prowadzący
działalność gospodarczą na własny rachunek jednocześnie w Niemczech i w
Polsce, pod warunkiem że płacili podwójnie składki, ale to wynikało z
niejasnej interpretacji przepisów przez urzędy niemieckie.

proszę lepiej dopracuwać np. min 7 lat, potem moze Pan starac sie o emeryt.
w odpow. wieku, musi Pan posiadac tez
odpow. dokumenty, zasw. z pracy., karty podatk/ksero/ etc. Nasza firma
zajmuje się sporządzaniem takich wniosków.

Pozdrawiam
Adrian Piontek
-----------------------
ta firma nazywala sie Poltax. Inne w ogole nie odpowiedzialy. Wtedy sie poddalem, choc jestem w podobnej sytuacji jak Ty, tyle ze bede tu pracowal 3 lata w sumie, czyli tych pieniazkow zostawie 2 razy wiecej niz Ty. Pomysl z przekazaniem pieniedzy do ZUSu i nastepnie proba odzyskania nadwyzki jest chyba jedynym realnym. Jesli ktos przez to przeszedl niech napisze
pozdrawiam
Krzysiek

#16 Re: Co z ubezpieczeniem emerytalnym po powrocie do Polski?
tomekp Wysłano: 2004/2/19 10:34
Ten "pomysl" z przekazaniem pieniedzy z DE do ZUSu w PLu nie jest moj. Widzialem kiedys jakies dokumenty na ten temat. Wydaje mi sie , ze Carwan cos o tym pisal (hej, zostales wywolany do tablicy).

To jest calkiem logiczne, ze cos z tymi pieniedzmi musi sie dziac. Utrzymujemy teraz niemieckich emerytow, ale ta kasa jest gdzies wirtualnie przypisana do naszych kont w jakims tam niemieckim urzedzie. Nie sadze, zeby mozna te pieniazki tak poprostu znacjonalizowac. Nie wydaje mi sie, zeby prawo w cywilizowanym kraju na to pozwalalo.

Pozdrawiam,

Tomek.

Możesz przeglądać wątki.