Polonia-IT

Polonia-IT
Login
Nazwa użytkownika:

Hasło użytkownika:

Zapamiętaj mnie

Zapomniałem hasła

Zarejestruj się!
Menu

Dziecko i wyjazd do Niemiec
Poczatkujacy
Miasto Waldbronn k.Karlsruhe
Wpisy: 20
Poziom: 3
HP : 0 / 55
MP : 6 / 1554
EXP : 20
Witam ponownie szanowne forum.
Powoli zaczyna dochodzić do mnie że to juz niedługo nastapi. Opuszczenie kraju szykuje mi się we wrześniu. Jest jeszcze troche czasu ale mnostwo do załatwiania. Może szanowne forum pomoże i zwróci mi uwagę na najważniejsze aspekty zwiazane z wyjazdem.
Interesują mnie formalności jakię muszę załatwić w Polsce aby nie mieć problemów po stronie Niemieckiej. Dokadniej to czy i jakie papierki załatwiać tutaj.
Np.
1. Mamy malego synka (3-mce). Jak wygląda sprawa z załatwieniem paszportu. Czy paszport polski wystarczy. Czy coś jeszcze trzeba wziąć ze sobą (formalności, zameldowanie, akt urodzenia itp., etc.)
2. Co należy najpierw uczynić po ściągnięciu zony i sykna? Zameldowanie? Zglosic gdzies? Jak załatwić lekarza pierwszego kontaktu?

Odpowiedzi na tego typu pytania bylyby mi bardzo przydatne.
Z gory dziekuje za odpowiedz i pomoc.
Jacek

Wysłano: 2005/5/5 12:35
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Dziecko i wyjazd do Niemiec

Miasto Niddatal
Wpisy: 63
Poziom: 6
HP : 0 / 145
MP : 21 / 4731
EXP : 82
Hej

Proponuje zameldowac zone i synka, jak juz bedziesz mial ubezpieczenie (kase chorych) to zglosic zone i synka odrazu tez. Lekarza dla dziecka poszukaj takiego, ktory i w nocy przyjedzie do domu.
Nigdy nie wiesz co moze sie zdazyc, ja sie przekonalem jak to jest wazne !!!.

Pozdrawim

Pawel

Wysłano: 2005/5/5 23:03

Prawdziwy Gadula
Miasto Monachium / Koszalin
Wpisy: 1020
Poziom: 28
HP : 0 / 680
MP : 340 / 21399
EXP : 23
Hej,

Polski paszport powinien wystarczyc - jako dowod tozsamosci. Akt urodzenia tez nie zaszkodzi, najlepiej z tlumaczeniem (podobnie akt slubu i/lub dyplomy ukonczenia uczelni).

Generalnie, jest tak, ze w DE dobrze jest miec papier na wszystko, zeby zawczasu zamknac usta niewiernym urzednikom (i oszczedzic sobie biegania pozniej). Jak ci sie wydaje, ze powinienes cos wziac, to wez.

Meldunek zalatwiasz w KVR / Ratuszu. Raczej od reki, ale to zalezy tez od wielkosci i zatloczenia tegoz.

Co do lekarza, to musisz w twojej kasie chorych zglosic ze masz zone i dziecko (o ile to jest kasa chorych "panstwowa" czyli Gesätzlich). A potem po porstu udac sie do jakiegos lekarza i mu powiedziec "moj ci on". Jedyna rada, to dobrze poszukac, wypytac sie, zeby potem oszczedzic sobie nerwow i szukania innego.

Acha - ksiazeczke zdrowia, lub karte szczepien tez dobrze miec. Wiekszosc szczepionek jest wpisywana po lacinie i w zwiazku z tym tutejsi lekarze tez moga to odczytac. A nawet jak nie to i tak warto miec na wszelki wypadek (zawsze mozna lekarzowi przetlumaczyc i bedzie wiedzial na czym stoi).

Jak masz jeszcze jakies pytania, to wal smialo...

Wysłano: 2005/5/6 8:17

Poczatkujacy
Dziekuję za pomoc. Zaczne od załatwiania paszportu i tłumaczenia dokumentów. Kartę szczepień dziecka też dam do przetłumaczenia lub poproszęlekarza o odpis w j.angielskim lub niemieckim (zależnie jaki j. zna)
Napewno jeszcze się odezwę z jakimś zapytaniem.
/JD

Wysłano: 2005/5/6 10:11

Niesmialy
Wpisy: 32
Poziom: 4
HP : 0 / 85
MP : 10 / 2592
EXP : 40
Witam,

mam doswiadczenie to dodam i swoje do wypowiedzi ;-)
1. paszport wystarczy, nic wiecej nie potrzeba. Ew. niemieckie dokumenty dostaniecie na miejscu. Oczywiscie paszporty z wiza.
2. dokumenty jakie powinienes/musisz miec:
- odpis aktu urodzenia dziecka
- odpis aktu slubu
- karta zdrowia dziecka / szczepienia (oni to niechetnie oddaja, ale trzeba walczyc)
Wszystkie dokumenty z tlumaczeniami oczywiscie. Z tym ostatnim moze byc problem, ale w naszym przypadku wystarczylo moje tlumaczenie lekarzowi w DE.

Po przyjezdzie:
- zameldowac w ratuszu
- zglosic do Finanzamt o zmiane klasy podatkowej
- zglosic do Familienakasse dziecko - Kindergeld (im szybciej tym lepiej)
- zglosic w ubezpieczalni zone i dziecko (dostana oddzielne karty)
- co do lekarza to roznie. My nie mamy lek. pierwszego kontaktu - ale tez nie potrzebujemy na szczescie :-)
Co do szczepionek dla dzieci. W DE ogolnie sa nieco inne niz w Polsce. My w PL bralismy rowniez te dodatkowe (oddzielnie platne), ktore tutaj naleza do standardu! Oprocz tego tutaj sa takie badania okresowe U1-U13. Jak dziecko ma teraz 3-latka to akurat zbliza sie U8 (a moze U9?) i trzeba to zrobic miedzy 3 a 4-tym rokiem zycia. Tak wiec i tak szykuje sie Wam wizyta u lekarza. Ale to nic strasznego - ja mam same pozytywne doswiadczenia u lekarzy dzieciecych.

To chyba tyle...

Czasu masz jeszcze sporo. Ja 3 lata temu wszystkie formalnosci zalatwilem w 2 miesiace i to jeszcze przed wejsciem Polski do UE!!

Pozdrawiam
Rafal

Wysłano: 2005/5/7 14:26

Poczatkujacy
Czesc,
Wielkie dzieki. Zaraz sobie to wydrukuje.
Mam tylko pytanie co do wizy. Rozumiem ze teraz nie ma potrzeby aby starac sie o wize odkad jestesmy w EU?
Dziecku aplikujemy rozniwez odplatne szczepionki. Rozmawialem ostatnio z lekarzem i najprawdopodobniej zakonczy sie okres tych pierwszych najwazniejszych szczepien dla dziecka jeszcze przed naszym wyjazdem. Nie ma problemu z opisamu choroby dziecka w jezyku angielskim.
Wielki dzieki
Pozdrawiam
Jacek

Wysłano: 2005/5/8 11:28

Niesmialy
Wpisy: 32
Poziom: 4
HP : 0 / 85
MP : 10 / 2592
EXP : 40
Hej,

z tego co sie orientuje to wiza jest potrzebna jezeli przebywasz na terenie Niemiec dluzej niz 3 miesiace. My sami dostalismy taka "ksiazeczke" - Aufenthaltsgenehmigung dla obywateli kraju UE. Jak to teraz wyglada nie wiem... Najlepiej przedzwon do konsulatu Niemiec i sie dowiedz poprostu.
Co do opisu szczepien - lepiej po niemiecku. Nie kazdy lekarz musi znac angielski ;-)

Pozdrawiam
Rafal

Wysłano: 2005/5/10 20:04

Rozmowny
Miasto Monachium
Wpisy: 154
Poziom: 11
HP : 0 / 261
MP : 51 / 9035
EXP : 46
Cytat:
z tego co sie orientuje to wiza jest potrzebna jezeli przebywasz na terenie Niemiec dluzej niz 3 miesiace. My sami dostalismy taka "ksiazeczke"

Po 1.01.2005 nie ma juz wiz ani ksiazeczek. Jakis czas temu byly watki na ten temat.

baranek

Wysłano: 2005/5/11 0:31

Prawdziwy Gadula
Miasto Monachium / Koszalin
Wpisy: 1020
Poziom: 28
HP : 0 / 680
MP : 340 / 21399
EXP : 23
Słusznie Baranek prawi. Teraz już tylko meldunek w ratuszu i nic więcej.

Wysłano: 2005/5/11 8:53

Możesz przeglądać wątki.